plemena psů - border terier
F.C.I. – Standard č. 10 / 24.června 1987
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Teriér
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Vysokonozí teriéři
Pracovní zkouška Ne

 

Border teriér je lovecké psí plemeno, které bylo vyšlechtěno ve Velké Británii. Původním účelem bylo vyšlechtit norníka, který se nezalekne lišky ani jezevce. Border teriér dodnes patří mezi nejoblíbenější lovce mezi teriéry, ale stále častěji plní funkci rodinného psa.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Border teriér – popis plemene

Border teriér je psí plemeno, které se musí pravidelně trimovat. Trimováním psa zbavíme odumřelé srsti a jeho srst se stává odolnější. Pokud psa nevytrimujete, ale ostříháte, tak mu tím ztrácíte na kvalitě jeho srsti. Pokud zamýšlíte chodit se psem na výstavy, tak na střihání rovnou zapomeňte. Tím, že psa trimujete, tak zabráníte i jeho přehřívání. Border teriér je v podstatě pracovní teriér, který je velmi vytrvalý, rychlý a kombinuje v sobě aktivitu a hravost. Povahou je to aktivní a hravý. Hlava se podobá vydře, s mírně širokou lebkou a krátkým a silným čenichem. Dává se přednost černému nosu, ale játrově nebo masově zbarvený nos není vážnou vadou.

Oči jsou tmavé s bystrým výrazem, uši malé, tvaru “V”, přiměřené tloušťky a spadající kupředu po lících. Tlama má nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby spodní a kolmo zapadají do čelistí. Klešťový skus je přípustný. Předkus a podkus jsou hrubou vadou a jsou vysoce nežádoucí. Krk je střední délky.

 

Tvar trupu

Trup je hluboký, úzký, dostatečně dlouhý. Žebra náležitě dozadu položená, ne příliš klenutá. Teriéra by mělo být možno obepnout oběma rukama za lopatkami. Ocas je krátký, silný u kořene, potom se zužující. Je vysoko nasazený, vesele nesený, ale nepřetočený nad hřbet.

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou rovné, ne příliš kostnaté, pánevní končetiny jsou typické. Tlapky jsou malé, kulaté, se silnými polštářky. Border teriér je rychlý, vytrvalý a je schopen sledovat koně. Osrstění je tvrdé a husté, s hustou podsadou. Kůže musí být silná, barvou červená, pšeničná, šedá a tříslová nebo modrá a tříslová.

Hmotnost u psů je 5, 9 kg – 7, l kg, u feny 5, l – 6, 4 kg. Jakoukoliv odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu, přičemž její závažnost je přímo úměrná stupni odchylky a jejímu vlivu na pracovní schopnost border teriéra.

Poznámka: Psi musí mít zjevně normální varlata plně sestouplá do šourku. Schváleno generálním zasedáním FCI v Jerusalemu 23. a 24. června 1987.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest