plemena psů -Pumi
F.C.I. – Standard Nr. 56 / 13. 09. 2000 / D
ZEMĚ PŮVODU Maďarsko
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 06.04.2000
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Výlov kachen z vody
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 1. Skupina – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Ovčáčtí psi
Pracovní zkouška Ne

 

Psí plemeno Pumi pochází z maďarska a je podobné teriérům i když má naprosto odlišnou povahu. Je to teriérům podobný honácký pes. Je vhodný také k pohánění větších zvířat. Jeho čich je dobře vyvinutý. Skvěle se osvědčil při boji proti dravé zvěři a hlodavcům.  Pumi byl vyšlechtěn v 17. století pomocí křížení plemene puli a psy dovezenými z Německa a Francie. Do 20. století se pro toto plemeno používal název mudi, nebo puli, na konci století se již ustálilo Pumi. K původnímu účelu lovu se již vůbec nevyužívá, dnes je z něj psí společník a také sportovec.  Je vynikajícím domácím psem a bez problémů snáší chov v bytě. Potřebuje hodně pohybu a je vynikajícím společenským psem a psem pro sportovní kynologii.

 

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Pumi – popis plemene

Pumi vznikl v 17. – 18. století v Maďarsku křížením primitivních puli s importovanými německými a francouzskými psy podobnými teriérům s postavenýma ušima. Za samostatné plemeno se považuje od počátku 20. století. Jedná se o středně velikého, teriérům podobného ovčáckého psa, který je vždy naladěn na žertování a legraci. Jeho charakter teriéra nejlépe dokazuje jeho hlava. Obličejová partie je protažená a horní třetina vztyčených uší se sklápí dopředu. Tělesná stavba je kvadratická. Díky jeho neustálé pozornosti je nesení jeho krku vyšší než u průměrných psů. Středně dlouhá, zvlněná srst tvoří kudrny. Pumi se vyskytuje ve více barevných rázech, ale vždy musí být jednobarevný.

DŮLEŽITÉ PROPORCE

 • Délka těla odpovídá kohoutkové výšce.
 • Hloubka hrudníku činí poněkud méně, než je polovina kohoutkové výšky.
 • Délka tlamy je poněkud kratší než polovina celkové délky hlavy.
 • Délka krku odpovídá délce hlavy a činí 45 % kohoutkové výšky.

 

Tento opravdu živý a činorodý honácký pes má neúnavný temperament. Je mimořádně odvážný a vůči cizím osobám poněkud nedůvěřivý. Díky svému rozumnému chování, celkové živosti a bohatosti výrazů je vždy a všude schopen přitahovat pozornost. Pumi je poměrně hlasitý pes. Jeho celkový vzhled vyzařuje potřebu činnosti a vzhledem k jeho neklidu a podnikavosti jsou všechny jeho končetiny a části těla neustále v pohybu. Je vždy aktivní a v pohotovosti. Plaché nebo flegmatické chování jsou tomuto plemeni cizí.

Hlava je poměrně dlouhá a štíhlá. Tvar hlavy je charakterizován protaženou čenichovou partií. Temenní partie je poměrně široká a klenutá. Dlouhé čelo je jen málo klenuté, při pohledu ze strany je ploché. Nadočnicové oblouky jsou přiměřeně vyvinuty. Stop je téměř neznatelný. Rovina čela probíhá mezi očima téměř rovně až ke hřbetu nosu. Nosní houba je štíhlá, tupě řezaná, u všech barevných rázů vždy jen černá. Hřbet nosu je rovný. Protažená obličejová část hlavy se směrem k nosu zužuje, nikdy ale není špičatá. Pysky pevně přiléhají k čelistem, jsou tmavě pigmentované.

Pumi má silné čelisti. Silné a dobře vyvinuté zuby jsou bílé. Pravidelný, zubnímu vzorci odpovídající úplný nůžkový skus. Líce jsou dobře osvalené, oči jsou středně daleko od sebe posazené a trochu šikmo uložené, středně velké, oválné, dobře uzavřené, tmavě hnědé. Výraz je živý a inteligentní. Okraje očních víček pevně přiléhají k oční bulvě a jsou dobře pigmentované. Uši jsou vzpřímené uší jsou vysoko nasazené. Horní třetina ucha se sklápí dopředu. Středně velké, stejnoměrně postavené a nesené uši mají tvar obráceného písmene V. Jejich výraz je živý.

Krk je středně dlouhý, málo klenutý, dobře osvalený. Tvoří úhel mezi 50 a 55 stupni s horizontálou. Kůže na hrdle je suchá, pevně přiléhající, bez záhybů a vrásek.

Tvar trupu

Svalstvo je dobře vyvinuté, suché, mimořádně pevné a houževnaté. Jedná se o mimořádně štíhlé plemeno harmonického vzhledu. Horní linie z profilu je rovná. Kohoutek je vyjádřený, dlouhý a dozadu skloněný. Hřbet je krátký, rovný a pevný. Bedra jsou krátká, pevná a rovná. Záď je krátká, lehce spadající, střední šířky. Přední fronta hrudi je rovná, není široká, ale spíše hluboká. Žebra jsou lehce klenutá, spíše plochá. Hrudní koš je hluboký, dlouhý a dosahuje až na úroveň loktů. Břicho je pevné, směrem dozadu vtažené. Ocas je vysoko nasazený ocas tvoří široký kruhový oblouk nad zádí. Srst na spodní straně ocasu je 7 až 12 centimetrů dlouhá, drátovitá, odstávající, s malým množstvím podsady. Vrozeně zkrácený ocas nebo kupírovaný ocas je nepřípustný.

Postavení končetin

Hrudní končetiny vycházející z přední fronty hrudníku podpírají trup jako sloupy. Jsou svisle postavené, rovnoběžné a nejsou příliš široce postavené. Lopatka je dlouhá a lehce skloněná. Její úhel sklonu k horizontále činí cca 55°. Špičky lopatek stojí svisle nad nejhlubším bodem hrudníku. Nadloktí je krátké a dobře osvalené. Lopatka a pažní kost tvoří v rameni úhel zhruba 100°-110°. Loket těsně přiléhá k tělu, předloktí je dlouhé, štíhlé. Přední nadprstí je strmé. Tlapy hrudních končetin jsou kulaté kočičí tlapky s těsně navzájem přiléhajícími prsty. Polštářky tlap jsou pružné. Drápy jsou silné, černé nebo břidlicově šedé.

Pánevní končetiny jsou velmi silné. Při pohledu ze strany jsou postaveny poněkud směrem dozadu. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny rovnoběžné, nepříliš úzce, ale ani příliš široce. Stehna jsou svalnatá, dlouhá a dozadu skloněná. Kolena jsou na stejné výšce jako lokty. Lýtka jsou dlouhá, štíhlá, hlezno je štíhlé a ostře řezané. Zadní nadprstí (nárt) je krátké, strmé.

Tlapy pánevních končetin jsou jako tlapy hrudních končetin. Paspárky jsou nežádoucí. Pohyb je vysloveně živý, temperamentní. Krok je krátký, energický, dynamický a harmonický. Držení je odvážné a hrdé. Klus je lehký a harmonický; pes klade tlapy pánevních končetin přesně do stop tlap hrudních končetin. Kůže je bez záhybů a vrásek, silně pigmentovaná. Holé plochy kůže jsou černé nebo břidlicově šedé.

 

Pumi – osrstění plemene

Srst je zvlněná, kudrnatá srst tvoří chomáče a nikdy není hladká ani zplstnatělá. V průměru jsou chlupy v srsti dlouhé 4 až 7 cm, drží v menších nebo větších chomáčcích, jsou chundelaté a husté. Osrstění se skládá ze silné, ale ne hrubé, drátovité krycí srsti a měkké podsady. Středně dlouhé, husté, drátovité pesíky na uších ční nahoru. Oči a partie tlamy nejsou porostlé dlouhou srstí. Žádoucí úpravy srsti se dosahuje trimováním rukou. Menší korekce nůžkami na hlavě a na končetinách jsou možné. Celou srst upravovat pomocí nůžek je však nežádoucí.

Barva

 • Šedá v různých odstínech (barva je obecně při narození černá a postupně světlá na šedou).
 • Černá.
 • Odstíny žluté (fakó – plavá). Základní barvy: červená, žlutá, krémově zbarvená (žádoucí je černý nebo šedý nádech a vyjádřená maska).

Bílý znak na hrudi s průměrem pod 3 cm a / nebo bílá čárka na prstech nejsou vadou.

Barva srsti musí být vždy vyjádřená a jednobarevná.

 • Bílá.

Kohoutková výška

Kohoutková výška psa je 41 až 47 cm. Ideální velikost: 43 až 45 cm. U fen: 38 až 44 cm. Ideální velikost: 40 až 42 cm.

Hmotnost

Psi: 10 až 15 kg. Ideální hmotnost: 12 až 13 kg.

Feny: 8 až 13 kg. Ideální hmotnost: 10 až 11 kg.

VADY

Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

VYLUČUJÍCÍ VADY

 • Kulatá hlava podobná pulimu. Obličejová a nosní partie kratší než 40 % celkové délky hlavy.
 • Silně vyjádřený stop.
 • Chybění jednoho zubu nebo několika zubů, pokud jde o řezáky, špičáky, třeňové zuby (premoláry) 2-4, stoličky (moláry) 1-2; chybění více než 2× PM1; na M3 se nebere zřetel.
 • Předkus nebo podkus, zkřížený skus.
 • Zcela vzpřímené uši; uši visící hned od nasazení nebo nestejně nesené uši.
 • Krátká, hladká srst; dlouhá, silně zplstnatělá srst nebo odstávající srst bez struktury.
 • Čokoládově zbarvená a vícebarevná srst a dále jakýkoliv druh ostře ohraničených skvrn (například tříslové odznaky, tvorba pláště atd.).
 • Velikost odchylující se od mezí stanovených standardem.

Poznámka: psi musí vykazovat dvě očividně+ normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest