plemena psů - chorvatský ovčák
F.C.I. – Standard č. 277 / 18.06.1996 / D
ZEMĚ PŮVODU Chorvatsko
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 23.06.1969
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Hlídací pes
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 1. Skupina – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Ovčáčtí psi
Pracovní zkouška Ne

 

Chorvatský ovčák je původně pastevecký pes z Balkánu, které se během let vyprofilovalo na psa hlídacího. Oblíbenost tohoto plemene je zejména díky jeho schopnosti se sám rozhodovat. Stáří plemene se odhaduje na více než 1000 let, ale jeho záznamy o šlechtění nejsou dochovány. Nejčastěji ho můžete zahlédnout v Chorvatsku.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Chorvatský ovčák – popis plemene

Chorvatský ovčák je velikostně na spodní hranici velikosti středního psa. Jeho základní barvou je černá, charakteristickým plemenným znakem je krátká srst na hlavě a končetinách. Délka těla přesahuje kohoutkovou výšku o asi 10 %, takže formát těla je spíše obdélníkový. povahou je živý, pozorný, střídmý a dobře vycvičitelný. Hlava je celkově klínovitá a je poměrně lehká, délka čenichové partie ku délce mozkovny je v poměru 9:11. Celková délka hlavy činí asi 20 cm.

Lebka má úzký přechod v tlamu. Nadočnicové oblouky nejsou příliš vyvinuté, líce jsou zaoblené, v celkovém pohledu je však hlava suchá. Čelní rýha není vyznačená. Při pohledu shora je lebka oválná, týlní hrbolek může být vyznačený. Stop je málo vyjádřený. Nosní houba je vždy černá, nevystupuje před přední hranu tlamy. Tlama je suchá, nosní hřbet je v profilu rovný a předstupuje temeno ve tvaru klínu. Spodní čelist je v dobrém poměru k tlamě, takže tlama není ani špičatá ani tupá.

Zuby jsou dobře vyvinuté zuby s nůžkovým skusem. Klešťový skus je přípustný, ale ne žádoucí. Úplný chrup. Pysky jsou tenké, pevné a pružné, s dobře uzavřeným koutkem. Viditelná sliznice pysků je černá. Oči jsou kaštanově hnědé až černé, středně velké, mandlového tvaru, s živým výrazem, osa očního otvoru není šikmá, dobře přiléhající víčka jsou tmavě pigmentovaná. Uši jsou trojúhelníkové, polovztyčené nebo vztyčené, středně dlouhé a nasazené poněkud po straně, žádoucí ucho je vztyčené. Kupírování není povoleno.

Krk je v poměru k hřbetní linii stojí krk šikmo, jeho horní a spodní linie probíhají rovně, je středně dlouhý, široký, osvalený. Dobře, ale ne příliš silně, zaoblený. Kůže je bez záhybů a huňatě osrstěná.

Tvar trupu

Kohoutek je nevystupující. Přechod krku v hřbet je pozvolný a sotva znatelný. Hřbet má krátký, osvalený. Bederní oblast je krátká a dobře osvalená. Záď je středně dlouhá, lehce spáditá, dobře osvalená a pozoruhodně široká. Hrudník je středně dlouhý, přiměřeně široký a hluboký s klenutým hrudním košem. Předhrudí není příliš vyznačené, jeho profil přechází ve spodní linii krku. Břicho je lehce vtažené, plné a pevné slabiny. Ocas je středně vysoko nasazený. Jeho osrstění je dlouhé a huňaté. V klidu je nesen nízko nebo ve výšce hřbetní linie, v afektu nad hřbetní linií. Štěnata se mohou narodit bez ocasu nebo je možno ocas kupírovat tak, že u dospělého psa není delší než 4 cm.

 

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou rovné a při pohledu zpředu paralelní. Úhlení kloubů je poměrně otevřené, což vede k spíše strmému postavení. Končetiny jsou středně dlouhé, rameno je málo šikmé, středně dlouhé a dobře osvalené. Nadloktí je poměrně krátké, předloktí je dlouhé a svalnaté. Lehká stavba kostry. Zápěstní kloub je suchý a vystupující, nadprstí nestojí zcela kolmo, přední tlapky jsou malé a lehce podlouhlé. Prsty přiléhají těsně k sobě, drápky jsou černé nebo šedé, polštářky pevné.

Pánevní končetiny – klouby pánevních končetin jsou poměrně otevřeně úhlené, při pohledu zezadu jsou končetiny paralelní, bérec je poměrně dlouhý a hlezenní kloub je nízko posazený. Poměrně široké stehno je svalnaté, hlezenní kloub je suchý, dobře vyvinutý a vykazuje poměrně otevřené úhlení. Zadní tlapky jsou podobné předním, ale poněkud delší. Paspárky mají být odstraněny. Upřednostňovaným pohybem je klus, který je poměrně prostorný.

Osrstění plemene

Chorvatský ovčák má na hřbetě srst 7 – 14 cm dlouho, obličejová část hlavy je vždy pokryta krátkou srstí, na vnější straně ucha je srst krátká a na vnitřní straně delší. Zadní strana hrudních končetin je až k zápěstnímu kloubu pokryta delší srstí (praporky), pánevní končetiny až k hlezennímu kloubu také (kalhotky). Srst je poměrně měkká, zvlněná, až dokonce kudrnatá, ale nesmí být vlněná. Podsada musí být hustá.

Základní barvou je černá. Určité množství bílých znaků je povoleno, nejsou ale povoleny bílé znaky na hlavě, trupu a ocasu, jsou povoleny pod hrdlem, na spodní straně hrudníku. Bílé znaky na prstech nebo tlapkách jsou přípustné, ale nežádoucí. Bílé ponožky zhoršují celkové ocenění.

Výška psa v kohoutku

Výška psa v kohoutku se u psů i fen pohybuje mezi 40 až 50 cm.

VADY

jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

  • jakákoliv jiná pigmentace nosní houby než černá.
  • absence více než dvou PM1.
  • předkus nebo podkus.
  • světlé nebo albínské oči.
  • zavěšené uši.
  • zcela vlněná nebo příliš dlouhá srst.
  • dlouhá srst v obličeji.
  • bílé znaky na hlavě, trupu nebo ocasu.
  • velikost nad 50 a pod 40 cm.

Poznámka: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest