F.C.I. – Standard

č. 277 / 18.06.1996 / D

ZEMĚ PŮVODU

Chorvatsko

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU

23.06.1969

VYUŽITÍ

Ačkoliv je u něj vyvinutý především jeho ovčácký instinkt, může být stejně dobře používán jako hlídací pes.

KLASIFIKACE F.C.I. Skupina

1. Skupina – Plemena ovčácká + pastevecká a honácká

KLASIFIKACE F.C.I. Sekce

1. Ovčáčtí psi

Pracovní zkouška

Ne

 

 

Všeobecně

CELKOVÝ VZHLED

velikost chorvatského ovčáka je na spodní hranici velikosti středního psa. Jeho základní barvou je černá, charakteristickým plemenným znakem je krátká srst na hlavě a končetinách.

DŮLEŽITÉ POMĚRY

délka těla přesahuje kohoutkovou výšku o asi 10 %, takže formát těla je spíše obdélníkový.

POVAHA / TEMPERAMENT

živý, pozorný, střídmý a dobře vycvičitelný.

HLAVA

Celkově

klínovitá hlava je poměrně lehká, délka čenichové partie ku délce mozkovny je v poměru 9:11. Celková délka hlavy činí asi 20 cm.

Lebka

úzký přechod v tlamu. Nadočnicové oblouky nejsou příliš vyvinuté, líce jsou zaoblené, v celkovém pohledu je však hlava suchá. Čelní rýha není vyznačená. Při pohledu shora je lebka oválná, týlní hrbolek může být vyznačený.

Stop

málo vyjádřený.

Nosní houba

vždy černá, nevystupuje před přední hranu tlamy.

Tlama

suchá, nosní hřbet je v profilu rovný a předstupuje temeno ve tvaru klínu. Spodní čelist je v dobrém poměru k tlamě, takže tlama není ani špičatá ani tupá.

Zuby

dobře vyvinuté zuby s nůžkovým skusem. Klešťový skus je přípustný, ale ne žádoucí. Úplný chrup.

Pysky

tenké, pevné a pružné, s dobře uzavřeným koutkem. Viditelná sliznice pysků je černá.

Oči

kaštanově hnědé až černé, středně velké, mandlového tvaru, s živým výrazem, osa očního otvoru není šikmá, dobře přiléhající víčka jsou tmavě pigmentovaná.

Uši

trojúhelníkové, polovztyčené nebo vztyčené, středně dlouhé a nasazené poněkud po straně, žádoucí ucho je vztyčené. Kupírování není povoleno.

KRK

v poměru k hřbetní linii stojí krk šikmo, jeho horní a spodní linie probíhají rovně, je středně dlouhý, široký, osvalený. Dobře, ale ne příliš silně, zaoblený. Kůže je bez záhybů a huňatě osrstěná.

TRUP

Kohoutek

nevystupující. Přechod krku v hřbet je pozvolný a sotva znatelný.

Hřbet

krátký, osvalený.

Bederní oblast

krátká a dobře osvalená.

Záď

středně dlouhá, lehce spáditá, dobře osvalená a pozoruhodně široká.

Hrudník

středně dlouhý, přiměřeně široký a hluboký s klenutým hrudním košem. Předhrudí není příliš vyznačené, jeho profil přechází ve spodní linii krku.

Břicho

lehce vtažené, plné a pevné slabiny.

OCAS

středně vysoko nasazený. Jeho osrstění je dlouhé a huňaté. V klidu je nesen nízko nebo ve výšce hřbetní linie, v afektu nad hřbetní linií. Štěnata se mohou narodit bez ocasu nebo je možno ocas kupírovat tak, že u dospělého psa není delší než 4 cm.

Končetiny

HRUDNÍ KONČETINY

hrudní končetiny jsou rovné a při pohledu zpředu paralelní. Úhlení kloubů je poměrně otevřené, což vede k spíše strmému postavení. Končetiny jsou středně dlouhé, rameno je málo šikmé, středně dlouhé a dobře osvalené. Nadloktí je poměrně krátké, předloktí je dlouhé a svalnaté. Lehká stavba kostry.

Zápěstní kloub je suchý a vystupující, nadprstí nestojí zcela kolmo, přední tlapky jsou malé a lehce podlouhlé. Prsty přiléhají těsně k sobě, drápky jsou černé nebo šedé, polštářky pevné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

klouby pánevních končetin jsou poměrně otevřeně úhlené, při pohledu zezadu jsou končetiny paralelní, bérec je poměrně dlouhý a hlezenní kloub je nízko posazený. Poměrně široké stehno je svalnaté, hlezenní kloub je suchý, dobře vyvinutý a vykazuje poměrně otevřené úhlení. Zadní tlapky jsou podobné předním, ale poněkud delší.

Paspárky mají být odstraněny.

POHYB

upřednostňovaným pohybem je klus, který je poměrně prostorný.

OSRSTĚNÍ

srst

na hřbetě je srst 7 – 14 cm dlouhá, obličejová část hlavy je vždy pokryta krátkou srstí, na vnější straně ucha je srst krátká a na vnitřní straně delší. Zadní strana hrudních končetin je až k zápěstnímu kloubu pokryta delší srstí (praporky), pánevní končetiny až k hlezennímu kloubu také (kalhotky). Srst je poměrně měkká, zvlněná, až dokonce kudrnatá, ale nesmí být vlněná. Podsada musí být hustá.

barva

základní barvou je černá. Určité množství bílých znaků je povoleno, nejsou ale povoleny bílé znaky na hlavě, trupu a ocasu, jsou povoleny pod hrdlem, na spodní straně hrudníku. Bílé znaky na prstech nebo tlapkách jsou přípustné, ale nežádoucí. Bílé ponožky zhoršují celkové ocenění.

Ostatní

Výška

Tělesná výška u psů a fen se pohybuje mezi 40 až 50 cm.

VADY

jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

  • jakákoliv jiná pigmentace nosní houby než černá.
  • absence více než dvou PM1.
  • předkus nebo podkus.
  • světlé nebo albínské oči.
  • zavěšené uši.
  • zcela vlněná nebo příliš dlouhá srst.
  • dlouhá srst v obličeji.
  • bílé znaky na hlavě, trupu nebo ocasu.
  • velikost nad 50 a pod 40 cm.

Poznámka: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz