psí srdce nemoci

Onemocnění srdečního svalu netrápí jen lidi, ale dovedou nadělat spoustu problémů i našim psím přátelům. Někdy jde o vrozenou vadu u štěňat, ale pravidlem bývá, že až pětina psích pacientů má ve stáří nějakou formu srdečního onemocnění, které může v krajním případě vyústit až v selhání tohoto životně důležitého orgánu. Zvětšené srdce u psa je v každém případě problém, který je třeba řešit.Jak poznáme, že není se srdcem našeho psa něco v pořádku? A v kterých případech je namístě navštívit veterináře a požádat jej o odbornou radu nebo také nějaké specializované vyšetření?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Příznaky zvětšeného srdce u psa

 

Jak mohou vypadat příznaky zvětšeného srdce u psa?

  • Nechutenství
  • Letargie
  • Pes odmítá váš pes fyzickou zátěž a raději celý den odpočívá
  • Snadno a rychle se unaví
  • Při námaze poměrně často kašle
  • Trpí dušností
  • Trpí otoky končetin
  • Zvětšuje se mu dutina břišní

To vše jsou jasné symptomy, které není radno podceňovat – vaše nejbližší kroky by jistě měly směřovat k veterináři.

​Rizikové skupiny psů

 

Zvětšené srdce u psa postihuje nejčastěji psy od čtyř let věku, problémem je zejména pro boxerydobrmany, ale také německé dogy. Někdy se objevuje také jako reakce na prodělanou boreliózu. Jak zjistit, jestli je srdce zvětšené? Ultrazvuk, EKG, či lékařské testy. Není to však snadné. Veterinární ordinace je ale obvykle vybavená přístroji, jako je například echokardiograf, díky kterým se odhalí zvětšené levé komory nebo levé síně, což v praxi potom znamená menší schopnost srdce rozvádět krev do plic a dalších částí těla.

Léčba? Obvykle jde o medikamenty…

Jak se zvětšené srdce u psa léčí? Jsou to hlavně léky z oblasti diuretik, který ovlivní zadržování přebytečné vody v těle. Používají se i léčiva jako dixogin nebo vetmedin, ale i mnohá další. Majitel psa nesmí zapomenout na dietu, jídelníček by neměl obsahovat sůl a namístě je určitě také zhubnout přebytečná deka nebo kila v závislosti na velikosti plemene. Při obezitě jde totiž vyšší krevní tlak a tím pádem srdeční problémy ruku v ruce i u nás, lidí.

 

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest