Příroda nadělila psům snížený práh bolestivosti zubů, díky čemuž jsou schopni přijímat potravu i při výskytu velmi silného zubního kamene, zánětu dásní i parodontóze, aniž by si něčeho majitel povšiml. Proto by se měla kontrola zubů provádět pravidelně, alespoň jedenkrát do roka.
Kdy a proč vzniká zubní kámen
Zubní kámen se začíná objevovat kolem 4. roku života. Nejvíce rizikovou skupinu tvoří malá a středně velká plemena.
Míru tvorby zubního kamene ovlivňuje celá řada faktorů. Mezi ty nejčastější patří:
-
věk
-
strava
-
celkový zdravotní stav
-
plemenná predispozice
-
péče o dutinu ústní (ta především)
Příčinou vzniku zubního kamene je mineralizace zubního plaku (tenká mazlavá vrstva na sklovině zubu, která vzniká ze zbytků potravy, slin a bakterií, jež se v dutině ústní nacházejí).
Zpočátku se objevuje zánět dásní, později parodontóza, která nemusí vést pouze ke ztrátě zubu, ale může způsobovat celou řadu dalších zdravotních potíží. Bakterie se dostávají do krevního oběhu a usazují se v těle, kde pak vytvářejí hnisavé abscesy, které mohou, ve starším věku, urychlit procesy poškození orgánů a následně jejich selhání.
Prevence
-
Mechanické čištění
K tomu dochází pomocí kartáčku či gumového nástavce na prst a pasty speciálně vyvinutých pro psy. Je potřeba jej provádět pravidelně (ideálně denně). Čím dříve s tímto návykem začnete, tím dříve si na něj zvíře zvykne.
Pro čištění se používají speciální pasty, které při spolknutí, na rozdíl od lidských, nezpůsobují žádné zdravotní potíže. Velmi často v nich nalezneme enzymatickou část, která rozkládá zubní plak.
-
Potrava
Některé plnohodnotné druhy granulí mají schopnost omezovat výskyt zubního kamene. Je to dáno speciální strukturou, jež je při žvýkání schopna stáhnout zubní plak.
-
Potravinové doplňky
Potravinových doplňků je celá řada. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost.
Žvýkací pamlsky pomáhají mechanicky “čistit zuby” žvýkáním. Obsahují enzym podporující rozklad zubního plaku i zbytků potravy. Hygienu v tlamě podporuje i vyšší produkce slin, která se během žvýkání aktivuje.
Vyplachovací roztoky pomáhají snižovat výskyt bakterií v tlamě, zklidní dásně a redukují zápach z tlamy.
Prášek z mořských řas (Kelpa), který se přidává do potravy a po vstřebání se uvolňuje slinami, přičemž redukuje množství plaku i bakterií na zubech. Podporuje změkčení zubního kamene.
Odstranění
Zubní kámen lze odstranit mechanicky nebo ultrazvukem. Provádí se v krátkodobé anestézii u veterináře, jinak nedojde k jeho kvalitnímu odstranění. Během zákroku dochází nejen k odstranění zubního kamene, ale i k vypláchnutí žlábků mezi zuby a dásněmi, ošetření dásní a v nutném případě i k vytržení nevratně poškozených zubů.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |