Někteří z nás to už možná zažili. Těší se ze svého čtyřnohého přítele, který se už bez problémů adaptoval na nové prostředí, ten ale jednoho dne někam zmizí. Zaběhl se? Je vůbec naživu? Je o něj dobře postaráno někde jinde a netoulá se po nocích, hledajíc potravu? Tyto otázky nám určitě vrtají hlavou v době, kdy je náš psí kamarád nezvěstný. Jak bychom se měli zachovat v případě ztráty psa?

Jednejte co nejrychleji

Rozhodně je třeba zachovat chladnou hlavu a co nejrychleji jednat. V moderní době můžeme využívat internet a nejrůznější další média, vytisknout letáky s fotografií, jménem a co nejpodrobnějším popisem pohřešovaného, telefonem, emailovým spojením, naší adresou a tak podobně (a případně nějakou odměnou adresovanou případnému nálezci, včetně popisu místa, kde jste jej viděli naposledy, pokud šlo o veřejné prostory), které vylepíme na místa k tomu určená a v neposlední řadě se vyplatí obrátit se s prosbou o pomoc i na policii.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Koho kontaktovat při ztrátě psa

Existuje celá řada internetových stránek,(včetně naší) kde můžete nahlásit ztrátu zvířete. A to stále není vše, pokud bydlíte na venkově nebo poblíž lesa, určitě požádejte o pomoc i místní myslivecké sdružení. Promluvit si můžete i s majiteli nejbližšího útulku, protože už možná někdo, ke komu se váš pejsek nechtěně zatoulal, začal jednat a psa, o kterého se nemůže nebo nechce starat, odevzdal právě do psího útulku. Pokud bydlíte v pohraničí, nezapomeňte se obrátit i na blízké německé, rakouské či slovenské útulky. Pes je sice nesporně velice inteligentní zvíře, ale státní hranice (zatím:) ještě nerozezná a dost možná se v tuto chvíli pohybuje někde mimo prostor naší republiky.

Identifikace psa

Částečně vyhráno máte například i v případě, že je váš pejsek očipován. Tehdy stačí vlastně jen kontaktovat Národní registr majitelů čipovaných zvířat a na vše potřebné se informovat. Ještě lepší je, pokud máme doma psa s rodokmenem, protože se možnosti pomoci rozšiřují i na Plemennou knihu a Český kynologický svaz.

Lze samozřejmě využít i pomoc regionálního tisku, ten ale nevychází příliš pravidelně a jistější bude samostatně a co nejrychleji jednat. Každý den se totiž ztratí v naši zemi desítky až stovky psů a nemůžeme se tak spoléhat jen na noviny…

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest