nemoci přenosné od psa na člověka

Naše psí parťáky může trápit celá řada onemocnění, od těch banálních až po závažná. Nejspíš jste se v některých případech ptali, zda je možné, abyste se od svého psa nakazili i vy. Bohužel tomu tak je. Takovým nemocem, které jsou přenosné ze zvířete na člověka, se odborně říká zoonózy.

Nemoci, které můžeme přenést na psa

Nemoci, kterými se může člověk nakazit od psa (zoonózy), počítáme v České republice na desítky. Nejčastěji sem patří parazitózy, bakteriální infekce nebo plísně.

Samozřejmě to neznamená, že se od svého psa nakazíte vždy, když jej nějaký takový problém postihne. Nejnáchylnější k nákaze jsou v tomto případě děti do pěti let a naopak starší lidé nad pětašedesát. Vyšší riziko hrozí také u lidí s oslabenou imunitou.

Pozor na psí parazity

Zoonózy se často nepřenášejí přímo mezi domácím zvířetem a člověkem. Roli tu totiž hraje prostředník, kterým je většinou parazit způsobující danou nemoc. Jedním z typických je blecha. Kromě toho, že způsobuje pupínky, které nepříjemně svědí, může být přenašečkou i dalších zdravotních potíží. Majitelé psů by tedy měli vždy poctivě používat odblešovací prostředky.

Jakmile pojmete podezření, že váš pes blechy, případně jiné vnější parazity chytil, neváhejte a vyrazte pro pomoc na veterinu. Kromě psa budete muset odblešit i jeho pelíšky, hračky a další prostory, ve kterých se běžně pohybuje. Co se týče vnitřních parazitů, můžeme se u psů setkat například se škrkavkami nebo tasemnicí. V obou případech je v ohrožení i člověk. I proto je důležitá hlavně prevence – tedy pravidelné odčervování vašeho psího mazlíka.

Nebezpečí kožních plísní

Jak už bylo řečeno výše, může se člověk od psa nakazit také plísňovými onemocněními. Ta jsou bohužel přenosná velmi snadno, navíc je obtížné se jich zbavit. Váš pes se může kožní plísní nakazit nejčastěji kontaktem s jiným takto postiženým zvířetem. Způsobit ji ale mohou i někteří vnější parazité – například výše zmíněná blecha nebo veš.

Plísně poznáte podle mokvajících či zarudlých míst v kožichu vašeho hafana, který se logicky začne nadměrně škrábat a drbat. Vyrazte co nejdřív k veterináři, který psovi předepíše potřebné léky. Sami se v případě potřeby svěřte do péče dermatologa.

Zákeřné viry a bakterie

Mezi zoonózy patří také virová a bakteriální onemocnění. Jedním z nich je velmi závažná leptospiróza. Jedná se o nemoc způsobenou bakteriemi, které se vyskytují v půdě nebo ve vodě kontaminované postiženými zvířaty, obvykle hlodavci. Je nebezpečná hlavně pro psy s oslabenou imunitou. Provází ji celá řada příznaků (zažloutnutí sliznic, krvavý průjem, nechutenství, zánět ledvin a další). Často bohužel končí smrtí. Existuje proti ní očkování, které není povinné, ale měli byste jej rozhodně zvážit.

Asi nejznámějším virovým onemocněním, které patří mezi zoonózy, je vzteklina. Nemoc postihuje nervovou soustavu, postupuje velmi rychle a je smrtelná jak pro zvířata, tak pro lidi. Přenáší se slinami, nejčastěji pokousáním. V České republice se naštěstí již nevyskytuje. Očkování proti ní je u psů povinné.

Prevence je základ

Abyste minimalizovali riziko přenosu nemocí mezi vašimi domácími mazlíčky a vámi, je dobré dodržovat pár základních preventivních opatření. Po kontaktu se zvířetem si vždy umyjte ruce. Do té doby se pokud možno nedotýkejte svého obličeje ani jiných lidí. Na hygienu dbejte obzvlášť důkladně při přípravě jídla.

Nezapomeňte psa pravidelně očkovat a odčervovat. Při procházkách používejte obojek nebo jiný prostředek proti parazitům. V případě onemocnění dbejte na zvýšený úklid a desinfekci. Věnujte pozornost všem místům, kde pes pobývá, včetně jeho misek, hraček a pelechů.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest