Každý, kdo touží mít zdravého a vitálního psa musí zvolit kvalitní a kompletní krmivo. Co by ale takové krmivo mělo obsahovat a v jakém množství?Základními složkami jsou: bílkoviny, tuky, cukry, minerály, vitaminy a voda. Jako první a nejvýznamnější složku si představíme bílkoviny. Pro dospělého psa je denní dávka bílkovin 3-4g na 1kg váhy psa. Rozpětí u krmiv by mělo být pro dospělé psy 18-25% a pro štěňata 26-30 g. U štěňat velkých plemen je to až 34 g. Důležitým faktorem je stravitelnost proteinů, ta musí být minimálně 80% (kuřecí, jehněčí a rybí maso). Psi seniorského věku potřebují bílkovin méně, do 25%, aby nebyly zbytečně zatíženy ledviny.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Složky krmiva

Další složkou jsou tuky, ty jsou důležitým zdrojem energie, rozpouští vitaminy a obsahují esenciální mastné kyseliny. Krmivo by mělo obsahovat poměr tuků a proteinů 1:2, pro psy ve vysoké zátěži 1:1. Hlavními zdroji kvalitních tuků je drůbeží tuk, rostlinné oleje a v poslední době opět propagované vepřové sádlo, které obsahuje kyseliny EPA a DHA, které zlepšují vývoj nervové soustavy. Cukry jsou taktéž zdrojem energie a nepostradatelnou složkou potravy. Mezi nejvýznamnější patří glukóza, mléčný cukr laktóza a vláknina. Ta je v krmivu nepostradatelná, ačkoli je nestravitelná – podporuje střevní peristaltiku, čistí a kartáčuje střeva, napomáhá posunu zažitiny ve střevech. Nejvíce ji najdeme v mrkvi a ovsu. Obsah vlákniny v krmivu by měl být pro dospělé psy 2-4%, pro štěně 2-2,4%.

 

Makroprvky

Nejdůležitější makroprvky (minerály) jsou: vápník (stavební jednotka kostí, zubů a svalů), jehož nejstravitelnější forma je citrát vápenatý. Možnost vzniku křivice u štěňat velkých ras není způsobena nedostatkem vápníku ale špatným poměrem vápníku a fosforu. Velké množství vápníku způsobuje kalcifikaci kůže, tepen a u štěňat způsobuje zvápenatí klouby – nepohyblivost. Dávka vápníku s fosforem je pro dospělé psy 1,2 – 1,4 Ca : 1 P. Štěňata by měla přijímat 0,65 g CA : 0,5 g P. Důležitými jsou ještě draslík, sodík a hořčík. Důležitý je jejich výskyt, dávka již není tak zásadní.

Stopové prvky

Stopové prvky se vyskytují podle svého názvu – ve stopovém množství. Je tedy opět důležité, zda se v krmivu vyskytují, nikoli v jakém množství. Jde především o železo, měď, zinek, jód, mangan a selen.

Vitaminy v krmivu

Správně sestavené krmivo musí obsahovat tyto vitaminy: B1, B2, B5, B6, H, Cholin, kyselinu listovou, B12, C, A, D, E, K.

Ačkoli to vypadá velmi složitě, většina výrobců superprémiových a holistických krmiv tato pravidla dodržuje a na Vás už je jen vybrat značku, která je Vám sympatická. Dejte na zkušenosti chovatelů.

Krmení a torze žaludku

Torze žaludku je záludný vrah dospělých psů velkých plemen a psů s hlubokým hrudním košem. Žaludek proklouzne smyčkou tenkého střeva, které je doslova uškrceno a natrávená potrava nemůže postupovat ze žaludku dále do střeva. Vypadá to, jako když uděláte uzel. To je způsobeno rychlou nebo náročnou aktivitou po krmení, postihuje především psy, kteří jsou krmeni pouze jednou denně. Proto se jako prevence doporučuje krmit psa dvakrát denně v polovičních dávkách a po krmení nechat psa odpočívat. Ideální je také vybrat granule na míru tomu konkrétnímu plemeni, což nabízí například výrobce granulí Royal Canin (např. speciální receptura pro německé dogy, apod.). Štěňata by se měla krmit nejméně 4x za den, ideální časování je každé 4 hodiny. Od 6-ti měsíců přecházíme postupně na krmení 2x denně, které zachováme po celý život.

Výživa v době růstu

V době růstu a vývoje štěňat je volba krmiva naprosto rozhodující. Nedostatkem podstatných složek v krmivu neobsažených dojde ke špatnému vývoji kostry, svaloviny a jejich různým deformacím. Alespoň ve štěněčím věku dopřejte psovi superprémiové nebo holistické krmivo, zajistí správný přísun vápníku, bílkovin i fosforu. Tento nepoměr je velkým problémem u kmiv typu BARF, kdy jen těžko dokážete určit, kolik jakých složek krmiva je v krmné dávce obsaženo. Nikdy nezapomínejte zajistit pejskovi stálý přístup k čerstvé a čisté vodě.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest