postoj psa na výstavu

Pořídili jste si štěně, je to celý váš svět a chtěli byste objíždět výstavy a sbírat medaile nebo jiná ocenění? Potom se připravte na fakt, že je před vámi ještě poměrně dlouhá cesta, ale na jejím konci čeká sladká odměna. Rozhodčí bývají přísní a důležitá je také psychická připravenost pejska. Třeba německý ovčák chce speciální předvedení, takže bez dobré přípravy je dokonce snaha o medaile ztracená už na začátku, je to prakticky podobné, jako si nevzít k hokeji výstroj.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Co by měl pes všechno umět?

Pokud vás budou bavit výstavy a chystáte se ve svém volném čase jezdit po celé republice nebo i za hranice, měli byste vědět, na co se připravit. Pes musí ukázat zubyskus, nutný je i výstavní postoj psa, měl by také zvládnout předvádět se v pohybu. Trénink takových dovedností je velmi důležitý. Žádné stresující situace, pes se musí bavit – ideálním stavem pro výcvik je hladový pes. Takto ocení pamlsek, který pak dostane za odměnu a bude se snažit vykonat úkol, aby dostal odměnu. Nezapomeňte na chválení a důslednost, postupovat vždy od jednoduchého ke složitějšímu. Výstavní postoj psa může mít několik různých podob, pojďme si je tedy trochu blíže představit.

  • Volný. Majitel je čelem proti pejskovi a ten se staví do postoje sám, na základě naučeného.
  • S oporou na zemi. To je postoj typický pro velká plemena, jejich postoj se upravuje na zemi.
  • S oporou na stole. Styl postoje, který je specifický pro hodně malá psí plemena, je pohodlný.

Trénink výstavního postavení psa

První z těchto zmíněných variant upotřebí každý pes, a právě jí je pak nutné započíst celý výcvik. Zkuste využít zrcadlo, které je pro podobné začátky více než vhodné. Postoj na výstavě totiž musí být vyvážený, a právě zrcadlo pak napoví, jestli stojí dobře nejen hrudníkem, ale i celým zbytkem těla. Úhel, ze kterého se díváme na psa my, může být hodně zkreslený a rozhodčí určitě bude situaci vnímat poněkud jinak. Vyplatí se proto podobně důmyslné uvažování, s nímž se podíváte na postoj psa i trochu jinak. Vzpřímení hlavy zase nacvičíte pomocí pamlsků ukrytých v dlani. Pes se bude snažit k pamlsku dostat, čímž napne krk a dostane hlavu do správné polohy. Když už máte psa v této poloze, můžete volnou rukou upravit postavení ocasu a voila, máme krásný výstavní postoj.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Tereza Vaňková, Majitel: Jana Janíčková –  Romeo, Diamante Blu Nella Mia Stanza

 

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest