Pravidelné roční vyšetření vašeho čtyřnohého přítele, ať už se jedná o pejska nebo kočku, se rozhodně vyplatí. Pokud si myslíte, že když vašemu psovi nic není, tak můžete návštěvu veterináře jednou vynechat a jít k němu příští rok, je to chyba. Je třeba si totiž uvědomit, že jeden rok lidského života znamená v přepočtu na „zvířecí léta“ 5-10 let. Za tuto dobu se může stát hodně. Veterinární péče probíhá v součinosti s majitelem psa.

Význam pravidelných preventivních prohlídek

Zdravotní prohlídky jednou za rok jsou nedílnou součástí péče o zdraví vašeho pejska. Zvířata svým majitelům bohužel nedokážou sdělit, kdy se necítí dobře. Nemoc se zpravidla projeví až v pozdějším stadiu. Někdy může být pes nemocný i týdny a vy nic nezpozorujete, jelikož psi se snaží svou nemoc skrýt a oddalovat tak dlouho, až to už nejde. Veterinář má k dispozici přístrojové vybavení a hlavně má odborné znalosti a zkušenosti. Může tak odhalit některá onemocnění již v zárodku, což usnadní další léčbu.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

S vyšším věkem zvířete důležitost prohlídek stoupá

Po dosažení středního až staršího věku, se pravidelné preventivní prohlídky stávají ještě důležitější. Některé problémy může majitel přičítat vyššímu věku svého mazlíčka a mít tendenci se s tím smířit. Ve skutečnosti to mohou být příznaky skryté nemoci, dokonce i léčitelné. Navíc má každý majitel v rámci kontroly se veterináře zeptat na jakékoliv dotazy týkající se zdraví pejska. Také má možnost nechat provést další diagnostická vyšetření a testy, jako je vyšetření krve, EKG, RTG.

Přínos prohlídek obecně

Pravidelná roční preventivní prohlídka není je příležitostí zjistit, jak roztomilý náš pejsek či kočička je, ale důkladná prohlídky může odhalit nejrůznější problémy a začínající choroby, kterým lze předejít. Prevencí a časným léčením můžete svému čtyřnohému kamarádovi zajistit delší a spokojenější život.

Očkování psů

Součástí veterinární péče o psy je také jejich očkování. Na vašeho mazlíčka totiž číhají nejrůznější nemoci, jako je psinka, hepatitida, parvoviróza, vzteklina a další zákeřnosti. Očkování ovlivňuje psí imunitní systém, vytváří zásobu protilátek, díky níž se pes později ubrání onemocnění, proti kterému je očkován. Samotné protilátky si můžeme při troše fantazie představit jako určitý druh armády, která zahrnuje průzkumníky vyhledávající nepřítele a mapující jeho výskyt. Pokud tyto látky něco identifikují, zburcují další vojsko, které nepřítele ničí.

Očkování lze rozdělit do dvou kategorií. První se vztahuje k infekčním onemocněním přímo ohrožujícím psa (psinka, parvoviróza, nebo infekční zánět jater). Druhá vychází ze zákona o veterinární péči a jedná se o povinné očkování proti vzteklině, které musí každý pes absolvovat jednou za rok.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest