když psa kousne zmije

Jarní a letní příroda skýtá spoustu příležitostí k dobrodružství, která si chceme se svým čtyřnohým kamarádem užívat plnými doušky. Počítejte ale s tím, že na vás čekají i jistá nebezpečí. Jedním z nich může být i uštknutí psa zmijí.

Nenápadná, ale potenciálně nebezpečná

V naší přírodě se vyskytuje jen jediný druh jedovatého hada, a tím je právě zmije obecná. Nejčastěji ji najdeme ve vysoké trávě, u vody nebo na prosluněných loukách. Jedná se o plaché zvíře, které má tendenci před lidmi spíše zalézat do úkrytu. Proto setkání s ní není úplně běžné, a když už k němu dojde, většinou nepředstavuje velké nebezpečí. Zmije se s největší pravděpodobností vydá ihned na ústup.

Přesto není dobré toto potenciální riziko podceňovat. Zmije může ve výjimečných případech zaútočit. Dělá to zejména, pokud se cítí ohrožená. A nečekané vylekání psem patří právě k těm momentům, které u hada pocit ohrožení probouzí.

Jak hadí kousnutí poznat

Základním problémem může být uštknutí vůbec rozpoznat. Pokud totiž sami hada nezahlédnete, nemáte v první chvíli žádný důkaz o tom, co se vlastně vašemu chlupáčovi přihodilo. Odhadovat můžete jen z jeho reakce. Uštknutí je pro psa samozřejmě bolestivé, takže reaguje zakňučením. Nejspíš také uskočí stranou. Na vás je, abyste ho ihned prohlédli a zjistili tak, co se stalo.

V místě, kde k uštknutí došlo, najdete pravděpodobně začervenání a počínající otok. Pes si bude místo dost možná olizovat. Následovat mohou další, závažnější problémy. K těm patří dýchací obtíže, zvracení, svalová slabost nebo křeče.

Na veterinu vyrazte ihned

V případě uštknutí psa zmijí hraje zásadní roli místo, kam had pejska kousnul. Nejkritičtější je oblast hlavy, krku a hrudníku. Tudy se totiž nebezpečný jed velmi rychle dostává do celého těla. Dalším často postiženým místem jsou tlapky, kde je nebezpečí o něco menší.

A jak tedy v případě uštknutí postupovat? Zapomeňte na zastaralé rady o vysávání nebo vymačkávání jedu. Jsou k ničemu, jenom vás připraví o drahocenný čas. Nejdůležitější ze všeho totiž je dostat psa co nejrychleji k veterináři. Pes by se pokud možno neměl moc hýbat – tím se jed dostává dál do těla. Proto ho ideálně vezměte do náruče nebo sežeňte odvoz. Vyplatí se ihned zavolat na nejbližší veterinární kliniku a tamní lékaře informovat, že jste na cestě. Na otékající ránu můžete v mezičase přiložit chladivý obklad.

Jak velký problém uštknutí představuje

Zmijí kousnutí je pro psa určitě rizikovější než pro člověka. Záleží ovšem na mnoha faktorech. Obecně jsou zmije nebezpečnější na jaře. V tomto období mají v těle větší zásobu jedu, která se v průběhu léta postupně snižuje.

Roli hraje ale i kondice vašeho psa – zdravý jedinec zvládne uštknutí snáz než pes oslabený zdravotními problémy. Zvýšené nebezpečí hrozí také štěňatům, menším plemenům a psím seniorům. Jak už bylo řečeno výše, stěžejní je dostat psa co nejrychleji ke zvěrolékaři. Šance na záchranu se tak rapidně zvyšují.

Trocha prevence nemůže uškodit

Lze zmijímu kousnutí nějak předejít? Stoprocentně asi ne. Něco málo ale udělat můžete. Předně buďte obezřetní na rizikových místech. Těmi jsou především zjara prosluněné pláně, kde se hadi vyhřívají, mokřady, rašeliniště nebo travnatý porost v blízkosti rybníka. Pokud tu psa vezmete na vodítko, určitě nebezpečí eliminujete.

Můžete vyzkoušet hady také vyplašit. Hlasitý hovor vám ale nepomůže, protože zmije jsou hluché. Reagují však na vibrace a otřesy, takže je zaplašíte třeba dupáním.

 

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest