Jde o nepříjemnost, která dokonce může přivodit bolestivou smrt. Týká se zejména mohutnějších plemen a postihuje starší zvířata. Torze žaludku má řadu příčin a některá plemena, jako jsou například německé dogy, trápí dosti často. Jak ji poznáte? Kromě toho, že pes naříká, má nafouklé břicho a velmi špatně se mu chodí, se někdy pokouší také o zvracení. Často je to neúspěšné, někdy jen silně sliní. Torze znamená vlastně přetočení, je to samozřejmě stav nepřirozený a k nápravě musí dojít rychle. Veterinář musí zasáhnout hodně rychle a chystat se na operaci, pokud k tomu nedojde, odumírá žaludeční stěna a může následovat rychlý konec.
Prevence torze žaludku
Samozřejmě, torze žaludku nepřichází takzvaně sama od sebe, vhodnou prevencí jí můžeme předcházet i u větších psích plemen. V první řadě jde o výběr vhodného krmiva, které je bez obilovin, a naopak obsahuje větší porci vlákniny, která prospěje trávení. Krmení jen jednou denně a nedostatek zdravého pohybu, to jsou naopak faktory, které ke vzniku tohoto problému spíše přispívají! Podobně tak je problémem, když pes jí příliš rychle nebo zapíjí hlavní chod velkým množstvím vody. Torzi žaludku bychom neměli podceňovat, protože i když nejvíce psů umírá díky rakovině, je přetočení žaludku hned na druhé pozici tohoto smutného žebříčku.
K přetočení dochází po krmení, a to obvykle v řádu minut až desítek minut. Plný žaludek se přetočí, konce se zauzlují a potrava nemůže proudit ani jedním směrem – tedy nelze ji strávit a současně ani vyvrhnout, v žaludku se navíc tvoří plyny. Sečteno a podtrženo, bohužel jde o život ohrožující stav, který pak následně ohrožuje dýchání i správnou funkci krevního oběhu. Psovi se sníží tlak, protože cévy nefungují, jak mají. Čím dalším se může torze přihlásit ke slovu?
- Dásně jsou hodně pobledlé, což je hodně nápadné oproti přirozenému stavu (jasně růžová).
- Rychlé dýchání a břicho, které je na pohmat tuhé. Bolestivá grimasa hned po prvním dotyku.
- Pes se schovává nebo na vás působí nepřítomným dojmem, nechová se ani trochu přirozeně.
Torze žaludku – operace
Operace je náročná a zdlouhavá. Veterináři se nemusí podařit zachránit žaludeční stěnu, která může následně začít odumírat z důvodu nedostatečného prokrvení. Zákrok se neobejde bez zavádění sondy nebo výplachu žaludku, kvalitního rentgenu a návratu žaludku do normální pozice. Většina psů bohužel zemře ještě dřív, než začne léčba a jiní skončí svůj život pár dnů poté, co veterinář stanoví diagnózu. Pokud bude patřit ke šťastlivcům, jimž se podařilo torzi přečkat bez větších následků, bude důležitá rekonvalescence trvající několik dní a následný pomalý přechod na dietní stravu.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com | Zdroj: svscr.cz