dog dancing

Milujete tanec? A máte psa? Výborně. Co si takhle vyzkoušet mladý, nicméně stále oblíbenější sport zvaný dog dancing neboli tanec se psem. Můžete si jej užívat jen tak pro radost, a když vás tato originální aktivita chytne, klidně se vrhněte na zkoušky a soutěže. Nejenže se dobře pobavíte, navíc i prohloubíte vztah s vaším čtyřnohým kamarádem.

Tanec se psem je vášeň

Tanec se psem patří k jedněm z nejmladších kynologických disciplín, která se zrodila až na přelomu našeho tisíciletí. Kolébkou tohoto sportu je Velká Británie, kde je také patrně nejrozšířenější. Velké oblibě se ovšem těší i ve Spojených státech amerických. Dog dancingové kluby nicméně najdete po celém světě, včetně České republiky.

Principem tohoto sportu je nacvičení určité choreografie sestávající ze série cviků. Psovod a pes je pak společně předvádějí na hudební skladbu. Některé cviky jsou povinné, jiné si může psovod vymyslet. K povinným patří například couvání, obcházení, chůze stranou, slalom nebo pivot.

Zkoušky a soutěže probíhají ve čtyřech různých kategoriích, pro které se dosud nevžila česká označení, takže se používají názvy anglické. Jedná se o:

Musical Dressage

Tady jde hlavně o přesnost. Cviky jsou poměrně složité, ale psovod i pes si při jejich předvádění samozřejmě musí zachovat jistou eleganci a ladnost.

Heelwork to Music

Tato kategorie vznikla jako první z klasické obedience. Jde v ní o provádění prvků u nohy psovoda.

Freestyle

Freestyle milují především diváci. Jde v podstatě o sehrání scénky na určité téma. Sestava cviků, hudební choreografie i kostým musí vyprávět nějaký příběh.

Dances with Dogs

Nejnáročnější kategorie především pro psovoda, který musí být skutečným tanečníkem. Předvádí totiž regulérní taneční kroky, které jeho psí parťák kopíruje nebo vhodným způsobem doplňuje.

V rámci každé kategorie pak existují ještě tři úrovně obtížnosti. Hodnocení probíhá různě. U zkoušek je tradičně kladen důraz na přesnost cviků a jejich sladění s hudbou. Na soutěžích pak vstupuje do hry celá řada dalších faktorů – třeba to, jak moc je připravená choreografie obtížná, ale i kvalita spolupráce člověka se psem, ladnost, kostým a celkově „umělecký dojem“.

Tančit může každý pes

Dog dancingu se můžete věnovat téměř s jakýmkoli plemenem. Některá plemena jsou ale přece jen o něco vhodnější. Proto se na tento sport častěji vrhají majitelé malých až středních plemen. I s velkým plemenem si samozřejmě můžete zatančit, musíte ale počítat s tím, že některé prvky se vám budou provádět poněkud obtížně, nebo je možná vůbec nebudete moct zařadit – například procházení psa pod nohama psovoda je s opravdu velkým hafanem spíš nerealizovatelné.

Oblíbeným pejskem pro tento sport je tradičně border kolie. Patří totiž k nejinteligentnějším plemenům, které je navíc aktivní, hravé a učenlivé. Potřebuje zaměstnat, takže její majitelé často hledají nejrůznější sportovní vyžití.

Nebojte se říct si o pomoc

Jestliže si chcete jen „zablbnout“ pro radost, zvládnete se se svým psem určitě naučit nějaké prvky i sami. Pokud to však s tímto sportem myslíte vážně a chtěli byste v budoucnu skládat zkoušky a utkat se na oficiálních soutěžích, pak určitě vyhledejte zkušeného trenéra, který vám s výcvikem pomůže.

Výhodou je, že tanec se psem můžete trénovat i na relativně malém prostoru a nepotřebujete k němu, alespoň v základu, prakticky žádné pomůcky.

Začít můžete kdykoli, klidně už od štěněte. Důležitá je trpělivost. Pamatujte, že vašeho psa musí výcvik bavit, aby neztratil motivaci. Postupujte proto raději pomaleji než rychle. Věřte, že výsledky se nakonec dostaví.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest