Zvykat by bylo radno už od plenek, respektive štěněcího období. A je třeba, abychom k tomuto úkonu přistupovali s maximálním citem a zbavili pejska zbytečného strachu. Jistě, řeč je právě o stříhání drápků u štěňat, které za vás může – pokud se napoprvé necítíte – udělat s pár radami do začátku třeba i veterinář. Bude také lepší, když si pořídíte speciální nůžky/ kleště na stříhání drápků k této práci určené. Ty, jimiž si střiháme nehty obvykle my, jsou naprosto nevhodné, nejen kvůli poněkud odlišné anatomii zvířete a člověka.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Kdy začít stříhat drápky štěněti

Kdy začínat, jak často – pokud vůbec – takové drápky stříhat? Takové věci jsou hodně individuální a je na páníčkovi, aby běhěm kontroly tlapek vyhodnotil stav drápků. Pejskové, kteří částo chodí přes beton či dlažbu, obvykle stříhání moc nepotřebují, protože se jejich drápky touto chůzí brousí zcela přirozeně. Platí to hlavně u větších plemen. Fakt, že je třeba zkracovat, poznáte i podle toho, že pes chodí nepřirozeně a drápky se například dotýkají podlahy v bytě (mohou klapat). Platí také, že drápky na prvních prstech (paspárkách) se neobrušují přirozenou cestou a měli bychom je čas od času prohlédnout.

Stříhání nebo broušení drápků

Začínat musíte jen pozvolna, k dispozici jsou dvě metody. V první řadě jde o klasické stříhání drápků, kdy kleště držíte v dominantní ruce a ustřihnete jimi jen asi milimetr drápku. Poté je nutné si prohlédnout, jestli neprosvítá černý ovál (nervové zakončení), což by v případě stříhnutí hodně zabolelo. Druhou z variant je pak broušení, kdy si pomáháte pilníkem – opět do doby, než uvidíte černý ovál, jenž signalizuje blízkost nervů a tím pádem vyšší citlivost. Bolestivé mohou být i zatržené drápky, kdy je třeba potlačit krvácení a psa uklidnit a předejít zhoršení situace. Především je nutné nepanikařit. Reakce psa bude odvislá od té naší. Krvácení, které nepřestává, musí vidět co nejdříve zvěrolékař – svépomocí je bohužel asi jen tak nezastavíte.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest