běžecká plemena psů
Jste nadšený běžec, jezdíte rádi na kole, zkrátka si užíváte pohybu, pokud vám to počasí a volný čas dovolí. Protože se dá sportovat i se psem po boku, je jistě namístě si hledat společníka, díky němuž se proběhnete, i když se vám zrovna moc nechce a budete se držet snadněji v kondici. Sportovní plemena psů na vás totiž velmi pečlivě dohlédnou a budou vyžadovat pohyb za každé situace. Inteligentní sportovec, se kterým se budou kalorie spalovat za radostného štěkotu, se ovšem musí dobře vybrat. Které plemeno je tedy vhodné?
[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Plemena psů vhodná k běhu

Německý ovčák, ale také border kolie, rhodéský ridgeback a v neposlední řadě také velmi populární československý vlčák. Přesně to jsou top sportovní plemena psů, která budou dělat oddaný doprovod běžcům na jakémkoliv povrchu a také v jakémkoliv počasí – hustá srst a skutečně skvělá kondice jsou totiž nejlepšími předpoklady. Střední velikost, ale také atletická stavba těla, toť ideální kombinace pro jarní vyklusávání do terénu – park, příroda, lesní cesta nebo jiný povrch, záleží na tom, co máte poblíž domu. Ale pozor, pro proběhnutí s pejskem není tvrdý podklad vhodný, zkuste raději, pokud máte tu možnost, spíše polní nebo lesní cestu.

Tipy pro běh se psem

  • Neběhejte se psem na tvrdém povrchu jako je asfalt, beton či dlažba. Ideální jsou polní a lesní cesty.
  • Vynechejte běh na prudkém slunci. V létě volte ranní nebo večerní hodiny.
  • Nikdy neběhejte se psem po nakrmení
  • Často kontrolujte tlapky a drápy a prostor mezi drápy
  • Všímejte si, zda pes nekulhá či si neolizuje packy.

 

Nevhodná plemena psů pro běhání

Sportovní plemena psů, jako je výmarský ohař, zlatý retrívr nebo vipet, rozhodně nepotěšíte během na ostrém slunci, během letních dnů se proběhněte spíše ráno nebo večer, jak vám čas dovolí. Dobře si prohlížejte také tlapky a drápy, všímejte si případného kulhání, protože s poraněnou nohou je běh víceméně vyloučen. Která plemena jsou naopak nesportovní, tedy pro běh nevhodná? Krátký nos a placatý obličej, to je už sama o sobě diskvalifikace pro sprinterská klání. Patří sem buldoček, boxer nebo mops, bohužel tato plemena nemohou dobře udýchat běh a snadněji se jim pak přehřeje tělo. Kondiční běhy nejsou vhodné ani pro jezevčíky nebo psy trpasličích plemen. Musí udělat tisíce kroků, aby vám mohla stačit, proto je zbytečně nepřetěžujte a spíše se s nimi jenom procházejte venku, ne? Pokud si pořizujete štěně, se kterým hodláte běhat, myslete na to, že během růstové fáze nesmí docházet k přetěžování.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest