Spinocelulární karcinom je zhoubný nádor v epidermální vrstvě psí kůže. Často se objevuje jako vrstva bílé kůže nebo vyvýšená hrudka, která může být přímo na kůži psa, v nehtových lůžkách na nohou nebo v ústech. Bulka může začít krvácet, jak se stav zhoršuje. Spinocelulární karcinomy jsou maligní, ačkoli metastazují pomalu a jsou léčitelnější než mnoho jiných forem rakoviny; nádory v nehtovém lůžku však rostou rychleji a je obtížnější je léčit. Pokud na kůži vašeho psa, nehtových ploškách, nebo v ústech uvidíte nějaké hrudky, musíte se okamžitě dostat k veterináři, aby zjistil správnou diagnózu a stanovil léčbu..
Příznaky skvamocelulárního karcinomu u psů
Příznaky skvamocelulárních karcinomů u psů se mohou lišit v závislosti na tom, kde je nádor umístěn. Karcinomy mohou být obtížně rozpoznatelné nebo odlišitelné od jiných bolestí, vředů, hrbolků nebo lézí, které se vyskytují u vašeho psa.
Zde je několik známek skvamocelulárních karcinomů u psů:
- Strupové nebo krvácející zranění, které se nehojí, dokonce i s antibiotiky nebo krémy
- Boláky v oblastech, kde je srst bílá nebo světlá
- Bílé výrůstky nebo masy kůže
- Růst na nose, nohách, nohou, šourku nebo konečníku
- Kousky bradavic
- Bolest při chůzi
- Slintání
- Problémy s žvýkáním nebo polykáním
- Kašel
- Zánět, krvácení nebo otok v ústech
- Uvolněné zuby
Příčiny spinocelulárního karcinomu u psů
Příčiny skvamocelulárních karcinomů u psů je poněkud obtížné určit, protože k vývoji stavu přispívá řada genetických a environmentálních faktorů. Vystavení ultrafialovému nebo slunečnímu záření je faktor, se kterým je většina lidí obeznámena. Oblasti těla, které jsou více vystaveny slunečnímu záření, jako jsou skvrny se světle zbarvenou srstí nebo tenkým pokrytím, mají vyšší riziko, stejně jako psi, kteří žijí ve vyšších nadmořských výškách.
Nejvíce ohrožená plemena
Existují i další faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že se u psa vyvinou spinocelulární karcinomy. Nejvíce ohroženi jsou psi ve věku od šesti do jedenácti let a velká plemena psů. Psi s narušeným imunitním systémem také trpí zvýšeným rizikem. Může také existovat souvislost mezi spinocelulárním karcinomem a papiloma virem. Plemeno může ovlivnit riziko onemocnění. Basetští psi, kolie a standardní knírači jsou náchylní ke skvamocelulárním karcinomům nehtových lůžek. Jezevčíci, gordonští setři, labradorští retrívři, knírači, skotští teriéři, standardní pudlíci a rotvajleři mají větší pravděpodobností vyvinu karcinomu na pokožce. Anglický špringršpaněl a shetlandští ovčáci jsou náchylní ke skvamózním buněčným karcinomům v ústech.
Ošetření pro spinocelulární karcinom u psů
Pro psy je důležité léčit spinocelulární karcinomy, protože rakovina téměř nikdy sama nezmizí bez léčby. Imunitní systém psa může zabít některé rakovinné buňky. Všechny je však zřídka zabije a tato forma rakoviny může ohrozit imunitní systém. Nejběžnější formou léčby spinocelulárních karcinomů u psů je chirurgické odstranění. Existují i jiné formy léčby pro oblasti těla, kde by operace mohla být nebezpečná. Tyto metody zahrnují kryochirurgii, která zmrazí nádor tekutým dusíkem, fototerapii nebo radioterapii.
Odstranění karcinomu
V případě spinocelulárních karcinomů nehtového lůžka bude pravděpodobně nutné amputovat jeden nebo více prstů na nohou. Část nosu nebo ucha může být také odstraněna, pokud se na těchto částech těla objeví spinocelulární karcinom. Jedná se většinou o kosmetické úpravy a většina psů se zotavuje a žije normálně. Někdy, když nádor nelze odstranit, bude váš pes léčen chemoterapií a ozářením. Váš veterinář bude schopen určit nejlepší postup.
Měl váš pes někdy spinocelulární karcinom? Jak váš veterinář ošetřoval vašeho psa? Dejte nám vědět v komentářích níže.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |