jak se zbavit škrkavky psí

Škrkavky u psa alias Toxocara canis jsou nejčastějším parazitem ve střevech psa. Škrkavčitost, což je správný název nemoci, způsobují hlístnice, které žijí ve střevech psa, kde způsobují zánětlivé onemocnění. Nebezpečné jsou primárně pro štěňata, u kterých toto onemocnění může končit smrtí. Hlístice se živí obsahem střeva a je dlouhá asi patnáct centimetrů. Do těla se nejčastěji dostane jako larva, kterou pes pozře společně s trávou, z napadeného zvířete jako je třeba myš, či výkalů.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Průběh škrkavky u psa

Jak konkrétně tedy probíhají škrkavky u psa? V případě, že se nakazí štěně, jde larva přes játra do průdušnice, kde je vykašlána a opět spolknuta. Později se dostane do střeva, kde se po vylíhnutí může dále množit. Mezi viditelné projevy patří kašel, výtok z čumáčku, ale také zvracení, průjem a nechuť k jídlu. Zvětšené břicho také naznačuje, že se dostavily škrkavky.  Pokud naleznete parazity ve zvratcích nebo trusu, je nutné okamžitě zamířit ke zvěrolékaři. Zde je již ohrožen život štěněte. Jedinou obranou u štěňat je tak odčervení. Starší psi si vytvoří postupně imunitu a larva se dostává do různých částí těla, kde je zapouzdřená. Tady už odčervení nezabere, nicméně u dospělého psa probíhá nákaza škrkavkami dost často bez klinických příznaků.

Vyšetření trusu u veterináře

Odčervení je velmi důležité a právě proto, že se vyskytují škrkavky u psa poměrně běžně, je tento proces v rané fázi života nutné pravidelně opakovat. Škrkavčitost je problémem zvláště mladých psů – a z mateřského mléka ji mohou získat dokonce už desetidenní štěňátka. Od věci jistě není také odborné vyšetření trusu, díky němuž se dozvíte o zdraví vašeho psího svěřence mnohé. Nezapomeňte, pravidelné odčervení se provádí pravidelně u dospělých psů!

Věděli jste, že škrkavky může mít v sobě v nějaké formě až půl druhé miliardy lidí? Zatímco lidé se mohou nakazit kontaktem právě se psem nebo kočkou, případně třeba po konzumaci špatně umyté zeleniny.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest