rachejtle a pes

Pes je skvělý hlídač! Zejména proto, že má mnohem lepší uši než průměrný člověk. V době novoročního veselí se ale taková výhoda změní spíše na velký problém, protože třaskavý zvuk petard a rachejtlí jej bude o to více děsit. Neprospějí ani rychle blikající světla nebo hluk z ulice, přelom roku je pro domácí zvířata obecně velmi nepříjemný. Jak si s tímto prodlouženým večerem poradit a uchránit naše čtyřnohé kamarády před světem venku. Stres nemusí být tak velký, zvláště pokud dodržíte pár dobrých doporučení. V první řadě mějte na paměti, že pes musí být v interiéru a neberte jej od setmění vůbec ven.

Plná miska jídla vůbec nic nevyřeší

Dobře se najíst, to je někdy skutečný lék na chmury. Ale před silvestrovským veselím bychom neměli psa přecpávat, příliš těžká a hůř stravitelná jídla mohou znamenat bolest břicha, tedy ještě další nepříjemnost navíc. Na stranu druhou, najíst by se měl už odpoledne, snažte se jej také na procházce trochu unavit, aby se mu pak lépe dřímalo. Co dalšího můžete udělat pro svého pejska na přelomu prosince a ledna? Možnosti jsou různé, hlavní je, abyste zůstali v klidu vy sami – pes paniku majitele pozná a bude se cítit, jako kdyby mělo dojít k něčemu opravdu děsivému.

  • Buďte tam, kde to pes zná a cítí se dobře. Přichystejte mu pelíšek, hračky, misku s vodou.
  • Větší porce pozornosti není od věci. Na stres psa připravíte tak, že se mu budete víc věnovat.
  • Provedl strachy něco nepatřičného? Nemá smysl jej trestat, to by nepříjemný zážitek prohloubilo.
  • Zatáhněte žaluzie, zavřete dveře i okna, snažte se co nejvíce eliminovat možný hluk zvenku z ulice.

Na našem trhu jsou také speciální sedativa

Je zvyklý například na televizi nebo rádio? Potom tyto přístroje zapněte a nastavte obvyklou hlasitost, protože pomohou alespoň zčásti přehlušit venkovní veselici. Měli byste zkusit psa alespoň trochu rozptýlit, věnujte se mu a přečkejte společně petardy a záblesky v co největším klidu. Existují difuzéry do zásuvky, které pomohou zklidnit dovádějící psy, ale i speciální gely a prášky, působící jako sedativa a působící přinejmenším šest hodin (tedy po celou dobu standardních novoročních oslav).

Sedativa jsou bez vedlejších účinků a často stoprocentně přírodní, na trhu najdete i bonbony, které poslouží dlouhodobě jako partner v boji proti stresovým situacím – zvíře je pak zvládne podstatně klidněji. Klidnějším psím povahám možná postačí i větší kost na okusování, která patřičně zaměstná pozornost. Vy sami znáte nejlépe povahu svého přítele, tak víte, čím se dovede zabavit, takřka bez ohledu na podněty v okolí.

Chemické produkty raději vynechat

Sedativa s umělým složením jsou poměrně silná, a i když výrazně utlumí aktivitu, psí mozek je stále bdělý a vnímá podněty zvenčí. Může se díky nim jen prohloubit negativní zkušenost se silvestrovskou nocí, což jako majitel rozhodně nikdo nechce. Variantou jsou pak obojky nebo přípravky s feromony, díky nimž se pes vrátí do dětství, nabídnou mu totiž totéž, co zažíval jako malé štěně při kojení. Pocit klidu se pak dostaví hned záhy. Obecně platí, že čím méně chemie, tím lépe.

A jak poznáme zděšené zvíře? Majitelé instinktivně tuší, že něco není v pořádku, i když je pes stále poměrně v klidu. Kňučení nebo zalézání pod nábytek ve snaze se schovat už je jasný signál, psisko, kterému vadí venkovní hluk, také sklopí uši. Někdy se dostaví i třes nebo slinění, občas vidíme také štěkot a vrčení. Reakce jsou různé a psům pomůžete jedině vlastním klidem a pohodou, důležitá je pak vaše fyzická přítomnost ve stejné místnosti. Nabídněte zvířeti pohodlí a citovou oporu, bude mu hned lépe!

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest