Výlet, či krátká dovolená, můžeme tomu říkat všelijak. Pokud s sebou vezeme nejen rodinu, ale i čtyřnohého přítele, je nutné se přichystat na řadu věcí – koupí dodatečných věcí do auta počínaje, razítky v průkazu očkování konče. Když je možnost, jistě by bylo dobré u delších cest nechat pejska s rodiči nebo někde u přátel, dobrou variantou může být pro dobře socializované zvíře psí hotel. Ale co když to z nějakého důvodu nejde? Jak co nejvíce zpříjemnit cestu se psem do zahraničí?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Bez platných dokumentů nastanou velké problémy

V autě musí být deka, která je určená na dlouhé cesty, abyste si nezašpinili potahy. Pro menší psi určitě přijde vhod i klec nebo přepravka pro psy, variant je na současném trhu určitě víc než dost, nejen z pohledu barevného provedení a použitých materiálů. Tekutiny jsou důležité, zvláště během letních veder a nezapomeňte ani na jídelníček. Pes by neměl mít hlad, ale současně by neměla nastat situace, že se v autě zbytečně pozvrací. A na co nezapomenout z hlediska dokumentace?

  • Cestovní pas pro zvířata, takzvaný Pet pas. Ten je nutné mít s sebou na cestách vždycky.

  • Mikročip. Ten je zapotřebí vlastně už od ledna 2020 i v domácím chovu, váš pes jej jistě má. Více o čipování v článku : Povinné čipování psů

  • Odčervení. Před výpravou psovi podat tabletku nebo pastu, aby vše proběhlo v pořádku. Velmi oblíbený je přípravek Verm-X od Yoggies

  • Potvrzení o očkování proti vzteklině. Ve Skandinávii a UK bude nutné i vyšetření na vzteklinu.

Důležité je také ošetření proti klíšťatům, k němuž by mělo dojít zhruba 1-2 dny před vstupem do ciziny. Nezapomeňte, že štěně mladší tří měsíců do ciziny nesmí, leda by mělo platnou výjimku. V ideálním případě je totiž takto starý pejsek ještě se sourozenci a matkou, na svého budoucího majitele si teprve počká…

Maximálně pět psů s jedním majitelem

Pokud vyloženě nejde o uzavření obchodu na prodej psů, jeden majitel smí cestovat s nejvýše pěti zvířaty. V autě musí mít speciální postroj pro psy a měl by celou cestu setrvat na zadním sedadle. Řada evropských zemí pak i požaduje, aby cestoval pes v zavazadlovém prostoru v plastovém boxu či kleci. Když cestuje více než jedno zvíře, je přepravka vždycky povinná. Zatímco v Nizozemí jsou psí pláže, Velká Británie má už poměrně přísná pravidla. Do vybraných zemí pak nelze cestovat ve společnosti dobrmana, rotvajlera nebo amerického buldoka.

Nezapomínejte ani na pojistnou ochranu, protože nejen člověk potřebuje dobré cestovní pojištění, zvláště pokud se vyrazí do trochu exotičtějších destinací. I když je veterinární péče v ČR poměrně nákladná, v jiných, zvláště pak západních zemích, může být ještě mnohem dražší. Pokud nechcete zdravotní komplikace pejska svést na svou peněženku, raději byste se měli pojistit. A ideálně pak i pojistit odpovědnost, protože u psa nikdy nevíte, jak se přesně zachová a někdy může být v cizím prostředí docela nevyzpytatelný. Jindy zase shodí v regálech obchodů něco naprosto omylem, a co když půjde například o dražší elektroniku?

Pes v letadle – to je opravdová specialita

Pokud hodláte do cílové destinace cestovat letecky i se psem, připravte se, že v oblacích čeká pěkná porce stresu. Rezervujte místo včas (v letadle smí být většinou jen velmi omezený počet zvířecích miláčků, a to včetně koček nebo fretek), zeptejte se aerolinek, zda je možné psa vůbec dopravit a pořiďte si odpovídající přepravku. A pozor, nejen z té plátěné nesmí vašemu jorkšírovi koukat ani uši! Čip, potvrzení o zdravotním stavu, to jsou další nutnosti u přepravovaných psů, zde platí, že na letišti se budou ptát na dokumentaci možná ještě důkladněji než na hraničních přechodech, když někam vyrazíte autem.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest