Psi jsou obvykle mlsní a kromě denní dávky krmiva si rádi přijdou pro nějakou tu dobrůtku. Málokterý majitel odolá, když na něj jeho čtyřnohý chlupáč začne dělat typické „psí oči“. Pamlsky se navíc dají skvěle využít jako odměna při výcviku. Musíte ale zvolit ty správné a ve vhodné míře – v opačném případě byste totiž mohli hafanovi i ublížit.
Dobrůtky nabízejte s rozvahou
Co se týče stravy, měl by pes dostávat co nejkvalitnější krmivo, které bude obsahovat především proteiny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály. Určitě by se v něm neměla nacházet žádná barviva, ochucovadla, sladidla nebo chemické konzervanty. Doporučené dávkování najdete vždy na obale, přesto je lepší řídit se individuálními potřebami vašeho psa. Pokud si nevíte rady, poraďte se s vaším veterinárním lékařem.
Pamlsky by každopádně měly představovat pouze zhruba 10 % z denní dávky krmiva, respektive 20 až 25 kalorií. Můžete samozřejmě zakoupit nejrůznější dobroty přímo ve zverimexu. Tady se řiďte podobnými pravidly jako při nákupu standardního krmiva. Čtěte složení a vyhýbejte se všemu umělému. Nejlacinější pamlsky ze supermarketů nebudou pro vašeho mazlíka to pravé.
A co když chcete psovi nabídnout potravinu, která není přímo z chovatelských potřeb? Tady buďte velmi opatrní. Tu a tam se můžete se svým hafanem podělit o kousek masa z vašeho talíře – myslete ale na to, že psům škodí sůl i koření. Výjimečně můžete nabídnout trochu tuňáka z konzervy nebo kousek sýra, ale opravdu to nepřehánějte. Zbytky od stolu obecně psům nepatří. A jakým jiným potravinám se ještě vyvarovat?
Potraviny nevhodné pro psy
Mléko – někteří psi ho sice snesou, ale raději to neriskujte. Dospělé zvíře už nemá na zpracování laktózy uzpůsobený žaludek, takže mu hrozí zvracení nebo průjem.
Cibule, česnek, pažitka – tyto běžné potraviny naší kuchyně mohou opět u psů vyvolat zažívací potíže. Nepodávejte je proto svému hafanovi v žádné formě (tedy ani syrové, vařené nebo třeba sušené). Obsahují totiž látky, se kterými si psí zažívání neporadí.
Čokoláda – pro mnoho lidí jedna z nejoblíbenějších pochoutek. Psovi ji ale rozhodně nenabízejte. Může mu totiž opravdu ublížit, a to kvůli obsahu látky zvané theobromin. Ta může u zvířete vyvolat třes, vysokou tepovou frekvenci, vysoký tlak, a dokonce i záchvat.
Avokádo – ani u lidí oblíbené avokádo nepatří do psí misky. Nebezpečné látky v něm obsažené mohou u psů vyvolat zvracení a průjem.
Káva, čaj, alkohol – kofein ani alkohol psům rozhodně nesvědčí, naopak. Mohou vyvolat celou řadu zdravotních obtíží od neklidu přes svalový třes až po poškození ledvin. Jediné, co by váš pes měl pít, je čistá voda.
Pozor na potíže s váhou
Někteří psí majitelé mají tendence to s rozdáváním pamlsků přehánět. A spousta psů nemá potíže baštit a baštit ve velké míře. Dávejte na to pozor, nechcete přece, aby se z vašeho hafana stala neforemná koule. Obezita je u psů stejně nebezpečná jako u lidí. Zvyšuje riziko cukrovky, dýchacích nebo artritických onemocnění – tedy potíží, které jsou často bohužel nevyléčitelné.
Pokud má váš pes kila navíc, začněte s nimi zavčasu bojovat. Odměřujte přesné dávky krmiva a nezapomeňte psovi dopřát dostatek pravidelného pohybu. Zábavné hry mohou být pro zvíře novou odměnou, která nahradí právě pamlsky.
Ty byste totiž v případě nadváhy psa měli omezit na minimum. Pokud je chcete hafanovi přece jen občas dopřát, vybírejte takové, které obsahují jen jedinou složku – sušený losos, sušené hovězí plíce nebo třeba borůvky budou psovi jistě chutnat, zároveň nepředstavují velký zásah do případné diety.
A pokud si s hubnutím vašeho mazlíka nevíte rady, nebojte se obrátit na odborníka.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |