Pes a oblečení – pro některé majitele touha „zkrášlit“ svého čtyřnohého miláčka, pro některé zase jako nezbytná ochrana nejen před zimou. Psí oblečky jsou poměrně běžně dostupné a mnozí majitelé svým psům tak dopřávají stejný komfort jako sami sobě. Nehledě o extrémnosti jako jsou psí brýle, ale to už je opravdu zhýralost a nevkus, zkrátka něco, co ke psovi vůbec nepatří. Zato pejsky s oblečky potkáváme poměrně často a to především v zimních měsících. Jaký má oblečení význam a dopad na zdraví?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Oblečení pro psy může snižovat imunitu nejen vůči mrazu, pes má své přirozené „oblečení“ srst, jen při silném mrazu může obleček chránit

Především je nutné si uvědomit jednu věc – pes je proti zimě chráněn srstí. Je sice pravdou, že krátkosrstý pes tak dobře chráněn není. Také malí pokojoví psíci nejsou tak otužilí proti zimnímu počasí, ale většina psů je jaksi přizpůsobena tomu, že se jdou vyvenčit a případně i na delší procházku. A to i třeba v zimě. Psí oblečky, pokud plní svou funkční, mohou být použitelné. Ale nic se nemá přehánět. V opravdu velkých mrazech oblečení může chránit bedra a záda. Ale venčení v tuhých mrazech by také mělo být krátké. Pokud psa neoblečeme a budeme ho přivykat na mráz, stane se celkově otužilejším a posílíme jeho imunitu. Takže oblečení může být v zimě použito, ale všeho s mírou. Zcela „zabalit“ psa do psího županu, který je také k dispozici, moc psovi nepomůžeme. Nebude mít dostatečnou imunitu. Použití oblečení v létě je zcela zbytečné a není nijak prospěšné. Jedná se pak o zcela „módní“ doplněk.

Ponožky proti soleným cestám v zimě jsou vhodné, sukně či jiné oblečky jsou na pomezí nevkusu, aneb nedělejme ze psů lidi

Jaké oblečení je na trhu pro psy k dispozici? Můžeme koupit psí trička, župany, pyžama, svetry či ponožky na tlapky. Ponožky mohou být v zimě užitečné – pes nemusí tlapkami našlapovat na solené cesty, což je pro psa velmi nepříjemné. Ponožky jsou tak prakticky jediným kusem oblečením, které má opravdu praktický smysl, ale opět jen v zimě, v době sněhu a solených cest. Jinak jsou taktéž zbytečné, nebo pes je přizpůsoben k chůzi po svých tlapkách. Psovi můžeme pořídit i vestu či mikinu, na pomezí nevkusu a zhýralosti se pohybuje psí sukně. Nedělejme ze psa lidi, psům to zkrátka nepatří. Pes být měl být „oblečen“ přirozeně, tedy srstí a zároveň jim volným pohybem bez oblečení posilujeme imunitu a to nejen v zimě v době mrazů.

 

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest