dovolená se psem

Je to domácí kamarád, pro mnohé z nás prakticky až rodinný příslušník. Chceme, aby byl maximálně spokojený a užil si dovolenou i s námi. Myslíme to samozřejmě dobře. Ale pro psa je cestování, zvláště pak do vzdálených destinací, spojené s nebývalým stresem. Některým zvířatům vadí jízda autem, jiná nebudou mít radost z jiných způsobů cestování.

Nebylo by lepší hlídání, které si domluvíte v širším rodinném kruhu nebo u přátel? Existují i stále populárnější psí hotely, i když je pravda, že podobná forma péče může znamenat zvýšené výdaje.

Očkování, ubytování, počítejte vždy finance

Náklady na cestu se psem mohou být vyšší už jen proto, že některé destinace vyžadují konkrétní očkování. Opravdu vám to stojí za týden strávený se psím kamarádem, který by byl navíc v prostředí jemu zcela neznámém? Záleží samozřejmě na místě. Pokud cestujete na chatu, není co řešit, stejně tak cestování v rámci republiky nebude pro psa obvykle zátěží.

Týden nebo dva někde v evropském letovisku ale určitě můžete prožít i sami s dětmi a nechat psa u babičky nebo dalších příbuzných. Zvažte všechny varianty a spočítejte si také peníze. Ceny za očkování mohou být také poměrně vysoké. Navíc platí, že ne v každé zemi budou psa vítat s otevřenou náručí.

A co by nemělo chybět v zavazadlech, když cestujete se psem?

 

  • Granule nebo konzervy, na které je pejsek dobře přivyklý. Nepočítejte s tím, že vše pořídíte na místě. Dost možná nenajdete stejnou značku krmiva a riskujete pak určité zažívací potíže.
  • Připomeňte mu domov. Vezměte si do kufru pelíšek, nenechávejte doma hračky a věci, které má rád. Jde o to, abyste mu cestu co nejvíce usnadnili a vzali trochu tepla domova s sebou.
  • Krabička první pomoci rozhodně není od věci, nikdy nevíte, co budete potřebovat. Léky na zvracení, oční mast, tablety proti alergiím, ale i potřebná dezinfekce. Na nic nezapomeňte!
  • Nezapomínejte na pitný režim, zvláště pokud cestujete autem. Pes by měl mít možnost se na odpočívadle trochu projít venku, odbourat stres. Voda je základ, zvláště pokud je tepleji.

Nezapomeňte ani na bezpečnost. Pes by neměl koukat přímo z okna, jakkoliv to dětem může přijít zábavné. Měl by být pevně zafixován na zadním sedadle. Zvažte případně i přepravku. Existují i postroje, psí sedačky a podobně

Bezpečí pro řidiče a další cestující je na prvním místě. Pes může například v případě, že se cítí ohrožen, skočit přímo za volant – vám do klína – a i v běžném silničním provozu pak budete mít značné problémy. Někdy může psa polekat i zdánlivě nevinná věc. Nezapomeňte například na to, že slyší mnohem lépe než vy. Neklid při cestě pomohou zvládnout sedativa, která prokonzultujte se zvěrolékařem.

Výlet po Evropě a povinné očkování

Mikročip, identifikační doklad v podobě pasu pro malá zvířata – to vše je v EU povinností, kterou nebude možné na cestách obejít. Absolvujte i veterinární prohlídku, při níž vám dá lékař zelenou a sezná, že je zvíře v dobré kondici. Důležité je také zkontrolovat, zda je zvíře přeočkované proti vzteklině a má tento údaj zanesený i do očkovacího průkazu, resp. pasu, který v sobě nese údaje o zvířeti, majiteli i proběhlých očkováních.

Zjistěte si, co se požaduje od majitele psa, jenž se vydá na dovolenou se svým zvířetem do konkrétní země. Nebudete pak nepříjemně překvapení na hranicích. Jak říká známé rčení, kdo je připraven, ten nebývá zaskočen! A ověřte si všechno včas, protože někdy budete na vyřízení očkování nebo dalších nutných procedur také nějakou dobu čekat.

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest