změna krmiva u psa
Změna je život, jak říká starý slogan a někdy je prostě nutné přejít na nové krmivo. Někdy je to ze zdravotních důvodů, když má pes nařízenou dietu a speciální granule mu mohou usnadnit život. Nezapomeňte na jedno, změna by neměla být ze dne na den, protože pak by mohlo dojít k problémům se zažíváním. Důvod je vlastně jednoduchý, každé krmivo má jiné složení, neexistuje univerzální receptura. Obsah bílkovin a vlákniny, příměs ovoce, to vše hraje svou roli. Aby bylo krmivo dobře stráveno, musí si na něj psí tělo přivyknout. Příliš rychlý proces změny by pak znamenal přinejmenším průjem.
[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Jídelníček měňte postupně a s citem

Chcete začít s tzv. barfováním nebo jste se rozhodli jen změnit značku granulí, dostali jste doporučení od přátel, kteří chovají stejné psí plemeno nebo vám poradil veterinář nové krmivo? Potom mějte na paměti, že celý proces může trvat i dva nebo tři týdny. Při něm pak sledujte stolici, pokud je mírně řidší, není důvod se znepokojovat, jde o zcela normální jev při změně krmiva. V případě, že trpí pes průjmy a ty pokračují i po více než týdnu po přechodu na nové krmivo, je namístě porada s odborníkem a možná i další změna – nebo přechod na původní variantu, protože psí zažívání může být někdy velmi citlivé.

Návod na změnu krmiva

První týden smíchejte původní a nové krmivo v poměru 2:1, tedy nových granulí bude v misce asi třetina. Po sedmi dnech začněte míchat půl na půl, pokud vše pokračuje tak, jak má. Asi po třech týdnech pak původní krmivo úplně vynecháme a změna je dokonána. Důvodů k ní přitom může být dost, není to vždy jen alergie. Svou roli hraje i rozpočet, zdravotní problémy – hubnutí nebo naopak rychlé přibírání na váze, zde má potom prostor krmivo v light verzi. Nebo je důvod zcela prozaický, začíná být zcela očividné, že psovi nynější granule moc nechutnají a chcete, aby byl spokojený. Pokud si nejste jistí, jaké nové krmivo psovi dávat, obraťte se na veterináře. Jistě vám vhodnou značku doporučí.

Autor: Marek Kos | Foto: unsplash.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest