Všichni jste to už někdy slyšeli, že je čokoláda pro psa nebezpečná. Je to opravdu tak? Ohrožuje ho to na životě nebo mu bude „pouze“ špatně? Po jak velkém množství čokolády bude psovi špatně? Čokoláda je u lidí velmi oblíbená a však u psů může způsobit smrt. Psi jsou citliví na druh chemické látky zvané methylxantiny. Kofeinteobromin jsou členy této třídy. Psi prostě nemůžou metabolizovat a vylučovat methylxantiny stejně účinně jako lidé. Trávení těchto látek v lidském těle je v řádu 2 až 3 hodiny, u psů je to více než 18 hodin.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Smrtelná dávka čokolády pro psa

Existuje mnoho forem čokolády s různým množstvím kofeinu a teobrominu. Smrtelná dávka pro malého psa do 5 kg u sladké mléčné čokolády pro psa je 56g na kilogram tělesné hmotnosti. Pro 5 kg psa by to bylo asi 280 gramů. Smrtelná dávka mléčné čokolády pro 25 kg vážícího psa by byla asi 1,4 kg.

Pozor na hořkou čokoládu

Hořká čokoláda je nejméně 10 krát smrtící. 25 kg vážící pes by mohl zemřít po 140g methylxantinů. Mezi příznaky patří zvracení, hyperaktivita, nesoustředěnost, přecitlivělost na dotek (pes vyskočí, když se ho dotknete), velmi rychlý srdeční tep a zrychlené dýchání. Ztráta kontroly nad svaly nohou, křeče, svalový třes, celková slabost, bezvědomí a nakonec může následovat smrt.

 

Mléčná čokoláda často 12-24 hodin po požití způsobí průjem. Váš pes by měl dostat dostatečné množství tekutin, aby se zabránilo dehydrataci. V každém případě není dobré zvykat psa na čokoládu ve smyslu „ten malý kousek mu neblíží“. Jednou pes zůstane sám doma, vy zapomenete bonboniéru na stole a pes se sám obslouží. Pokud to bude větší pes, tak mu bude maximálně špatně (podle velikosti a druhu bonboniéry), ale v případě např. pražského krysaříka nebo yorkšírského teriéra se bude jednat „o sebevraždu“.

Pokud máte podezření, že váš pes snědl čokoládu kontaktuje ihned vašeho veterináře! On vám pomůže určit správnou léčbu pro vašeho domácího mazlíčka. Můžete se také pokusit  vyvolat zvracení psa.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest