kdy očkovat štěňata

Do vaší rodiny musí jít patřičně vybaven, to je zkrátka bez debat. Trochu krmiva do začátku, informace o zdravotním stavu, oblíbený pelíšek, hračky a podobně. Takové věci usnadní přechod do jiného domova, kde už nejsou sourozenci ani fenka, která našemu novému kamarádovi dala život. A jak je to s očkováním nebo odčervením mladého zvířete? V sedmi týdnech života psa by mělo být štěně již jednou očkováno a třikrát odčerveno. Vše by také mělo být zaznamenáno v očkovacím průkazu a vy jako nový majitelé psa, by jste měli být o stavu informováni. Proces očkování bude psa provázet po celý život.

 

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Jediné očkování je povinné ze zákona

Kolik očkovacích dávek zažije pes za život? Poměrně dost, a to i kdyby probíhalo jen to očkování, které je ze zákona povinné – tedy proti vzteklině. Nepovinná očkování se mohou týkat tetanu, leptospirózy, psinky, ale i řady dalších onemocnění. První očkování štěňat musí přijít ještě před příchodem do nového domova, už jen proto, aby bylo zvíře připravené na jiné podmínky a vylepšilo si také zatím poměrně jednoduchou imunitu. Mládě sice přijímá potřebné protilátky v mateřském mléce, ale s tím si vystačí jen nakrátko. Infekční onemocnění pak mohou štěně v některých případech dokonce ohrožovat na životě, je proto třeba spolupráce zkušeného veterináře, neboť očkování by se nemělo podcenit. Nejde o úkon, který by šlo s klidnou hlavou na delší dobu odložit nebo obejít.

Povinné očkování psa

První očkování štěňat je jen začátkem poměrně dlouhého očkovacího plánu – začíná se asi mezi šestým až osmým týdnem života – psinka, infekční hepatitida, parvovirus. Po několika týdnech přeočkování a současně očkování proti vzteklině nebo leptospiróze, které je ještě zapotřebí zanedlouho znovu opakovat. V patnácti měsících pak dojde k přeočkování všech uvedených vakcín. Nezapomeňte také na to, že pes starší čtvrt roku věku musí mít svůj mikročip. Nejde o nijak bolestivý zákrok, ale ze zákona je nutné, aby štěně bylo očipované, v opačném případě hrozí majiteli poměrně tučná pokuta. Nezapomínejte ani na odčervení, které je pro štěně minimálně stejně tak důležité.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest