Pes žere trávu – chybí mu stavební látky v těle, je to přirozené, přemýšlejte i o změně stravy

Vidíte svého psa nezřídka hrabat a pojídat trávu, písek, hlínu či dokonce exkrementy? Psovi zkrátka chybí důležité stavební látky v těle a tímto způsobem si je doplňuje. Pokud je žraní trávy nezvykle časté, je na čase popřemýšlet o změně stravy a dopřát mu hodnotnější a vyváženější stravu. Obyčejné granule často nejsou tím nejlepším řešením, pes potřebuje více. Především stálou a vyváženou stravu bez náhlých změn.

Občasné žraní trávy je přirozené dorovnání živin, pozor na písek a větší kamínky

Pokud pes žere trávu jen občas, není třeba se nijak obávat. Obvykle si tím dorovná svůj příjem potřebných látek. Je-li však konzumace trávy častá, je to varovný signál nejen možných střevních obtíží. Tak jako mnoho býložravců jí rostliny, i pes potřebuje někdy tuto stravu, která mu chybí. Levná krmiva ve formě granulí nejsou zrovna ideálním řešením a poté pes bude pojídat trávu častěji, aby si doplnil potřebné látky a zároveň si žaludek pročistil.

Žraním trávy se pes neléčí

Nechápejme to však tak, že se pes „léčí“, pouze pozná, že mu něco chybí a trávou to doplní. Totéž je to s pískem. Ten je však nebezpečnější, ve větším množství může způsobit nemalé potíže, písek se totiž nerozloží, a pokud pes spolkne větší kousek kamínku, může být problém na světě. Kamínky sice také mohou doplnit některé chybějící látky jako vápník či křemík, ale zároveň mohou přinést problémy.

Při časté konzumaci trávy se poraďte s veterinářem a přemýšlejte o změně stravy, hlavně ji často nestřídejte

Tedy, občasné pojídání trávy je přirozeným doplněním stravy. Děje-li se tak hodně často a ve velké míře, je čas přemýšlet o změně stravy a poradit se s veterinářem, zda pes nemá nějaké závažnější problémy. Jak tvrdí veterináři, nejhorší je, pokud psovi dáváte stále jen granule a někdy, kdy máte čas, mu dáte něco navíc. Vůbec psovi nepřilepšíte, ba naopak. Jeho tělo je zkrátka navyklé na obvyklou stravu a její složení. Žraní trávy je tak normální dorovnávací proces chybějících látek a minerálů, ovšem při nápadně časté konzumace trávy a hlíny je dobré se poradit se veterinářem. Pes potřebuje stálou a poměrně jednotnou stravu a vnášení lidských chutí, že mu přilepšíme, není dobré. Je lepší postupně přejít na jinou stravu, která bude vyváženější. Chce to však postupně, aby si organismus na nové látky navykl a pes je bez problémů trávil. Je několik variant – od suchých krmiv, přes konzervy až po domácí stravu z masa a zeleniny. Každé řešení má své výhody a zápory, špatné nejsou ani tzv. kapsičky, které obsahují granule, maso i vodu. Jakmile však psa naučíte na určitou stravu, zůstaňte u ní. Pes si žraním trávy případně sám dorovná potřebu.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com