Pojďme si říci něco málo k poněkud úsměvnému tématu. Psi jsou proslulí tím, že si zahrabávají různé věci do země, proč to ale vlastně dělají? Zábava, někdejší nutnost u jejich předků nebo z jakého že důvodu? Pro psa je hrabání v zemi prakticky pudovou vášní, měli bychom k němu být proto pokud možno shovívaví tak, jako je on k nám. Ať už jde o časté štěkání nebo hrabání se v záhonku plném okrasných rostlin, pes za nic podobného vlastně není odpovědný. Je to věc instinktu, která je v každém plemenu psa zakódované doslova jako počítačový program, který nelze ničím úspěšně zlomit nebo alespoň mírně pozměnit.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Zahrabávání psí kořisti

Pes ve své podstatě zahrabe vše, co se mu někdy dostane pod čumák – a právě tam, kde je jeho kořist v naprostém bezpečí. Takzvaně si zahrabává kořist na horší časy, takový úkryt nemívá k dispozici jen jeden a my se pak často divíme, co to vlastně v záhoncích najdeme – hračku, ohlodanou kost a tak podobně. Pes si totiž chce tímto pro nás poněkud zvráceným způsobem pojistit, že se k jeho drahocenné věci nedostane žádný jiný pes nebo člověk, který by mu jeho majetek nedej bože odcizil. Často se stane, že pes na svůj poklad zapomene a občas zahrabe něco jiného někde jinde, bývalý objekt zájmu je pak údělem spíše zahrádkářů či archeologů nepříliš vzdálené budoucnosti. Vlastně se jedná i o jakousi psí zábavu, kterou se ukrátí nudnější část dne, kdy je páníček či panička zrovna v práci.

Zahrabávání kostí do země

Psi se rozhodně v dnešní době nemusí obávat, že příští večeře přijde až za několik dní, ale zahrabávání kostí do země je reliktem dávno minulých dob, kdy pes (potažmo vlk) žil ještě víceméně stepním životem. Kost, na které je trochu zbytků masa, je v zemi doslova konzervovaná, nemohou k ní často mouchy a nachází se vlastně v jakési lednici. Kost obvykle psi nachází po čichu, protože co se paměťových schopností týče, tam nejsou z dlouhodobého hlediska zrovna premianty.

A kteří psi jsou v tomto oboru nejlepší? Na přední příčky se řadí teriéři (jméno dostali z latinského výrazu terra = země) a hlavně větší severská plemena.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest