Všichni psi čas od času třesou hlavou. Co když je třes hlavy příliš častý? Je třeba být na pozoru! Uši je možné poškodit nebo ucpat mnoha věcmi, proto je důležité, abyste je pravidelně prohlíželi, pokud si všimnete nadměrného otřesů hlavy. Hledejte vředy, cizí tělesa a nezapomeňte kontaktovat veterináře, pokud si všimnete něčeho neobvyklého. Většina psů třese hlavou, aby zmírnila drobné svědění nebo podráždění. V následujícím článku vám zkusím přiblížit důvody, proč psi nejčastěji třesou hlavou.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pokud máte štěně, které potřásá hlavou příliš často, pravděpodobně má problém s ušima. Uši štěněte je nutné pravidelně čistit od usazeného mazu, který ho může velmi pozlobit. Špinavé uši vedou k zánětům, který když se neléčí, může vést k hluchotě, prasknutí ušního bubínku a dalším nemocem.

Poškození sluchu nebo ucpání ucha

Někdy se do ucha vašeho psa může dostat cizí těleso. Je známo, že stébla trávy, nebo ostré travní semena, se snadno navrtají do kůže, či uší psa. Hmyz, jako jsou mouchy a komáři, také mohou kousat do uší. Dalším nepřítelem jsou alergeny, které se mohou dostat do zvukovodu a způsobit jeho podráždění.

Zánět ucha

Otitis externa je zánět vnějšího zvukovodu, který může být způsoben řadou věcí, včetně roztočů, ušního mazu, nebo semínka trávy. Zánět umožňuje bakteriím a kvasinkám nahromadit se v ušním kanálu, což může způsobit sekundární infekci. U zánětu ucha mohou uši vypadat červeně a otekle a mohou být citlivé na dotek. Váš pes může při masáži uší zažívat úlevu nebo bolest. Můžete si také všimnout zápachu z uší.

Co dělat při zánětu? Budete muset navštívit veterináře. Ošetření obvykle zahrnuje důkladné lokální antibakteriální, anti-kvasinkové a antiseptické očištění uší. Pokud nebudete zánět léčit, může to mít za následek hluchotu, další infekci nebo jiné nemoci.

 

Ušní vaskulitida

Ušní vaskulitida je zánět krevních cév, nebo ušních klapkách. Některá plemena, včetně jezevčíků, kolií, shetlandských ovčáků, německých ovčákůrotvajlerů, jsou náchylnější k rozvoji nemoci, i když to může mít jakékoli plemeno. Čím je vaskulitida způsobena? Může to být imunitním onemocněním, omrzlinami, kousnutím mouchy, špatnou interakcí léku nebo vakcíny, alergiemi na potraviny, nemocí přenášenými klíšťaty nebo jinými faktory prostředí.

Jak se vaskulitida projevuje? Můžete si všimnout fialové nebo červené tečky na kůži, tekutiny pod kůží, vředy, otoky nohou nebo jiné příznaky. Když váš pes zavrtí hlavou, mohou se vytvořit léze, které se zlomí a krvácí. To vše je důvod pro okamžitou návštěvu veterináře. Léčba bude pravděpodobně zahrnovat antibiotika, pokud je tento stav způsoben bakteriální infekcí, změnou životního stylu, pokud je příčinou alergie, nebo léky, které potlačují reakci imunitního systému, pokud je viníkem imunitní onemocnění.

 

Hematomy

Hematomy mohou být ve skutečnosti způsobeny třepáním hlavy. Pokud se stav, který způsobí, že váš pes třese hlavou, nevyléčí rychle, může mu to způsobit tvorbu krevních sraženin. Když klapky ucha plácnou do lebky, praskají krevní cévy v uchu. I když se hematomy léčí samy od sebe, může to trvat týdny a pokud nebude léčena také počáteční příčina třepání hlavy, budou se i nadále tvořit. Důležité je léčit počáteční stav, který způsobil začátek třepání hlavy, stejně jako hematom.

Váš veterinář může vyprázdnit hematom jehlou nebo přejít k chirurgickému ošetření. Veterinář často obvazuje ucho tak, aby klapka nemohla dál zasáhnout ucho a způsobit nové hematomy.

 

Poranění, trauma hlavy nebo chemická expozice

Pokud váš pes utrpěl nedávné zranění, zejména na hlavě, může to ovlivnit jejich rovnováhu a mohou často třást hlavou, aby zmírnil příznaky. K častému třepání hlavou může také dojít, pokud váš pes nedávno zažil mozkovou mrtvici, infekci vnitřního ucha nebo vestibulární syndrom.

Chemikálie nebo toxiny mohou ovlivnit nervový systém a vést k neobvyklému chování. Pokud si všimnete jiných příznaků, jako je dočasná slepota, mohou být na vině toxické chemikálie.

V každém z těchto případů je důležité, abyste navštívili veterináře. Drobné zranění se může vyléčit samo o sobě a třes hlavy se může zastavit. Je však velmi těžké zjistit stav bez provedení testů.

Začal někdy váš pes hodně třást hlavou? Co jste udělali pro jeho léčbu? Dejte nám vědět v komentářích níže!

 

 

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest