agrese u psa

Pes je náš nejlepší přítel a parťák, se kterým si chceme užívat pohodové soužití plné radosti. Ale co když se to nedaří? Co když se navzdory našim snahám pes nechová dle našich představ, je neposlušný, těžko zvládnutelný nebo třeba ničí vybavení bytu? Na různé druhy problémového chování jsme se podívali v následujícím textu.

Od nevinných potíží po skutečné hrozby

Druhů problémového chování existuje celá řada a není samozřejmě v naší moci postihnout všechny. Zběžně se tedy zmíníme pouze o vybraných z nich. Některé mohou být skoro úsměvné a člověk sám v nich nevidí problém, dokud mu nezačnou přerůstat přes hlavu. Jiné jsou závažné a mohou způsobit nemalé potíže.

Hrabání psa na zahradě

Nutkání zahrabávat nejrůznější předměty zdědili psi po svých divokých předcích. Ti si často zahrabávali potravu na později – a jen díky tomu přežili období nedostatku. Naši mazlíčci nic takového dělat nemusejí, někteří si však bohužel hrabání oblíbili. Žádný páníček samozřejmě nevidí rád, když se jeho dokonalá zahrada promění v rozrytou plochu plnou děr.

Myslete na to, že pro psa je toto chování často zábavou, díky níž si krátí volnou chvíli. Pokuste se mu tedy nabídnout jinou alternativu. Před odchodem do práce schovejte všechny předměty, které pes rád zahrabává. Zkuste mu pořídit složitější psí hlavolamy, které ho na delší dobu zabaví. Nezapomeňte ho také unavit nějakou smysluplnou činností, aby během vaší nepřítomnosti spíš odpočíval.

Pes ničí domácí vybavení

Z nedostatku aktivit často pramení i další nevhodné chování, a to ničení věcí v domácnosti. Pokud se děsíte příchodu domů, protože víte, že místo uklizeného bytu najdete kůlničku na dříví, je rozhodně na čase něco s tím udělat.

Zamyslete se, zda svému mazlíčkovi věnujete dostatek času a energie. Pokud je většinu dne sám, a když přijdete domů sotva ho rychle vyvenčíte, zaděláváte si na problémy. Takový pes není spokojený a jeho frustrace se musí někde projevit. Vymyslete tedy vašemu hafanovi dostatek aktivit, unavte ho dlouhými procházkamidopřejte mu nějakou neškodnou zábavu i na dobu vaší nepřítomnosti.

Separační úzkost psa

Ničení vybavení ale nemusí znamenat jen nudu. Může se jednat o projev takzvané separační úzkosti, tedy chorobného strachu z opuštění. Chodí ruku v ruce s dalším problémovým chováním – nadměrným štěkáním, vytím a kňučením. Přidružit se mohou i psychické, a někdy dokonce i fyzické problémy způsobené extrémním strachem a stresem.

Myslete na to, že samotu je potřeba nejprve nacvičit, a to po malých krůčcích. Pes si musí zvyknout, že vaše odchody i příchody jsou naprosto normální věc, nedělejte z nich tedy speciální událost. Zpočátku nechávejte psa samotného jen pár minut a zase se vraťte. Postupně tuto dobu prodlužujte. Uvidíte, že se výsledky brzy dostaví.

Agresivní chování psa

Agrese u psa je bohužel velmi častá. Zároveň představuje závažnou hrozbu. Důvodů agresivního chování je mnoho, ale asi nejčastěji je na vině nesprávně utvořený vztah mezi majitelem a zvířetem. Může se jednat o přehnanou dominanci páníčka – křik, nepřiměřené tresty, nebo dokonce bytí. Zrovna tak se ale agresivní chování může objevit u psů, kde výchova téměř chybí a zvíře nemá žádné mantinely. Spouštěčem agresivního chování je často strach.

Pokud má váš pes tendence projevovat se agresivně, je nejlepším řešením navštívit odborníka. Ten vám pomůže „přeučit“ nežádoucí chování a vysvětlí vám, jak se zvířetem ideálně pracovat. Uvědomte si, že to může být běh na dlouho trať. Zvlášť u útulkových psů, kteří zažili krušné časy, je potřeba citlivý a trpělivý přístup. Pokud ale vytrváte, uvidíte, že dokážete zdánlivě nemožné.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest