potraviny pro psa

Dopřát našemu zvířecímu kamarádovi něco lepšího je samozřejmá běžné. Pochutná si a zahrne vás svým vděkem. Ale pozor, existují i dobroty, které jsou sice zdánlivě v pořádku, ale mohou nevratně poškodit psí zdraví a někdy dokonce způsobit i rychlou smrt. Tyto dobroty se nesmí dostat do misky, ani kdyby pes loudil tím neodolatelným pohledem. Kdy je třeba mít se na pozoru? Všichni jistě vědí, že alkohol je hodně nebezpečný a otravu nelze brát na lehkou váhu. Psovi přitom stačí jen zlomek toho, co stačí člověku ke stavu opilosti a má zaděláno na vážné zdravotní problémy.

Pozor si dejte hlavně na čokoládu

Teobromin a v malé míře i kofein. Hořká čokoláda může brzy vyvolat zástavu dechu a selhání srdce. Nebezpečí představuje hlavně kakao a v ohrožení jsou hlavně psi menších plemen. Vysoká dávka kofeinu sice nabudí člověka při kancelářské práci, psovi ale způsobí komplikace srdečního rytmu. Stačí i zhruba 100 mg na kilogram hmotnosti. Není sám o sobě jedem, ale může na citlivější psí tělo působit dosti nepříjemně. Třeba „jen“ pouhou hyperaktivitou, ale pravděpodobnější jsou horší následky.

Kynuté těsto? Opět jde o nebezpečí, kvasinky produkují alkohol (a etanol je pro psa značně toxický), směs může záhy poté, co pes ochutnal, v žaludku zkvasit. Nafouknuté bříško je předzvěstí problémů, které mohou vést až do ordinace zvěrolékaře – čím dříve, tím lépe, rozhoduje tady jen včasný zásah! Ochutnávání kynutého těsta je tedy zapovězené, a to nejen těm, kteří si hlídají linii. Malátnost, horší koordinace pohybů a někdy i ochrnutí končetin, to je neklamná známka, že nastala u psa otrava etanolem. A co dalšího ještě pes opravdu nesmí?

  • Sladkosti, které obsahují xylitol. Ten je toxický, jinak řečeno, velmi škodlivý hlavně pro játra. Pozor, xylitol není jen ve sladkostech nebo žvýkačkách, najdeme jej také v zubních pastách.
  • Hroznové víno, respektive rozinky. I když vědci stále neznají přesnou příčinu, toto ovoce psovi raději neservírujeme. V krajním případě mohou selhat ledviny, stačí přitom jen pár kousků.
  • Avokádo (hlavně slupka a listy) a cibule. Nezáleží přitom, zda je cibule čerstvá nebo sušená, totéž platí třeba pro česnek. Může poškodit červené krvinky a velmi škodlivé jsou tyto dvě pochutiny i pro kočky. Avokádo způsobuje u psů problémy hlavně s dýcháním.

Pozor také na další nevhodné potraviny pro psa, jako jsou makadamové ořechy, které patří k tomu nejhoršímu, co lze čtyřnohému kamarádovi vůbec naservírovat. Zvracení a velmi pomalá chůze, to jsou průvodní jevy takové intoxikace, i když pes něco podobného obvykle přežije. Ořechy obecně jsou pro psa nevhodné, i když pro náš jídelníček jsou vítaným zpestřením. Problémem mohou být i vařené kosti, hlavně ty kuřecí. Psí stravování by mělo být ideálně bez koření a většího množství soli.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest