jak pojistit psa

Nejlepší přítel a plnohodnotný člen rodiny – tak se na psa dívá většina psích majitelů. A proto se mu také snaží poskytnout tu nejlepší péči. V některých případech ale může být pořádně drahá. Zvlášť pokud se jedná o nečekané výdaje za veterinu. Právě z toho důvodu přibývá lidí, kteří se rozhodnou svého hafana pojistit.

Veterina se může prodražit

Pojištění psa se možná na první pohled jeví jako zbytečný výstřelek, nenechte se ale mýlit. Dobře zvolená pojistka vám v kritické situaci výrazně pomůže. Asi nejčastějším druhem pojištění, které majitelé psů pro své mazlíky sjednávají, je pojištění léčebných výloh.

V tomto případě za vás pojišťovna uhradí velkou část nákladů za léčbu nebo operaci psa. Za toto pojištění zaplatíte v řádu několika málo stokorun měsíčně – záleží samozřejmě, jakou společnost zvolíte a na jakou částku pejska pojistíte. Roli hraje také věk nebo plemeno psa. Počítejte však s několika tisícovkami ročně. Možná se vám to zdá hodně, uvědomte si ale, že částka za jeden veterinární úkon se někdy šplhá až do desetitisíců.

Při pojištění léčebných výloh ovšem musíte počítat se spoluúčastí – opět je u každé pojišťovny jiná a může dosahovat až 30 procent z celkové částky. Také je třeba si uvědomit, že pojištění nepokryje všechno – rozhodně sem nepatří hrazení očkování, preventivních úkonů, kosmetických zákroků, kastrace nebo třeba léčba vrozených onemocnění.

K pojištění psa taky nelze přistoupit kdykoli. Minimální věk bývá u většiny pojišťoven šest měsíců, ten maximální se pohybuje kolem osmi až deseti let. Staršího psa už tedy většinou nepojistíte, proto je potřeba myslet na tento úkon zavčasu.

Pes, který má být pojištěný, musí být řádně očipován nebo označen tetováním a vaší povinností je chodit s ním na preventivní prohlídky. Některé pojišťovny vyžadují před uzavřením pojistky vstupní prohlídku, aby bylo jasné, jak na to pejsek zdravotně je.

Když váš pes něco provede…

Pojištění léčebných výloh ovšem není jediné, které můžete v souvislosti s vaším psím přítelem sjednat. Dalším poměrně častým produktem je pojištění odpovědnosti za způsobené škody. V tomto případě pojišťovna uhradí škody, které by váš pes způsobil jiné osobě – ať už na zdraví nebo na majetku.

Pokud přemýšlíte, zda by se vám toto pojištění vyplatilo, zvažte především povahu vašeho zvířete i aktivity, které s ním podnikáte. Perfektně vycvičený, klidný pes je určitě méně rizikový než divoch, který má třeba navíc tendence utíkat. Pojištění vás bude opět stát v řádu stokorun a často jej můžete výhodně sjednat dohromady s pojištěním léčebných výloh.

Na cesty se psem s jistotou

V období dovolených je samozřejmě velkým tématem taky cestovní pojištění domácích mazlíčků. Podobně jako pojištění lidí, i toto kryje náklady na lékařskou péči v zahraničí, případně i na hospitalizaci zvířete. Součástí může být opět také pojištění odpovědnosti za škody.

Cestovní pojištění pro psa se rozhodně vyplatí. Veterinární péče v zahraničí může být totiž ještě mnohonásobně vyšší než v České republice. A nikdy nevíte, co vás potká. Cestovní pojištění vás bude stát v řádu stokorun. Počítat musíte opět s určitou spoluúčastí. Taky nezapomeňte, že ošetření nejprve zaplatíte vy (musíte mít tedy patřičný obnos peněz) a pojišťovna vám danou částku proplatí až po návratu do ČR.

Méně typická pojištění psů

Mezi pojištění, která nejsou tak běžná, patří pojištění pro případ uhynutí nebo utracení. Nejčastěji ho volí majitelé speciálně cvičených psů – například slepeckých nebo záchranářských. Pojistit se dá ale třeba také ztráta či odcizení psa. V neposlední řadě existuje pojištění opatrování v případě hospitalizace majitele. Jinými slovy, pokud byste se ocitli na delší dobu v nemocnici a potřebovali za hlídání psa zaplatit, toto pojištění vám pokryje náklady.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest