Trávicí potíže? Ve třech ze čtyř případů za to u psů může nějaká z dietních chyb, nezkušený chovatel nebo nevhodné krmivo. V menším měřítku pak mohou symptomy ukazovat na alergii na krmivo, infekci, či málo trávicích enzymů. Podrážděný žaludek u psa může mít několik příčin a v některých případech je třeba být na pozoru. Které to jsou?
Podrážděný žaludek a zvracení psů
Zvláště u mladých zvířat je poměrně často podrážděný žaludek u psa způsobený jednoduše pozřením cizího tělesa. Ať už vám rozkousal botu, rohožku nebo něco jiného, veterinář problém brzy odhalí. Pokud nepomůže zvracení, existuje řada jiných metod, jak dostat nežádoucí kousek ven ze zažívacího traktu. Pokud pes sám nezvrací a jste si jistí, že pozřel něco nevhodného, můžete mu pomoci. Jak na to se dozvíte v článku: Jak vyvolat zvracení u psa.
Pozor na otravu
Jedovatá rostlina nebo pozření čistícího prostředku? V těchto případech je nutné jednat rychle, protože zvěrolékař musí zakročit okamžitě – a doslova každá minuta je drahá. Dostaňte psa co nejrychleji do veterinární ordinace. I kdyby se následně neprokázalo život ohrožující nebezpečí, nač riskovat? Pokud nejde o nic takto vážného a jde opravdu jen o podrážděný žaludek u psa, stačí podávat dostatek vody, aby se předešlo problémům s možnou dehydratací. Nevolnosti se dají často vyřešit změnou krmiva, záleží také na jeho kvalitě. Pokud chovatel podává levné granule ze supermarketu, je odmítnutí žaludkem strávníka velmi pravděpodobné. Nezbývá než doporučit jiné krmivo s vyšší porcí masa.
Léčba podrážděného žaludku u psa
Klidový režim je nutností, ať už jde o jakoukoliv podobnou léčbu. Bez stresu a bez sportování, možná také využití Bachových kapek nebo jiných esencí, které vám může doporučit veterinář. Změnit je třeba i stravování, obvykle vám na podrážděný žaludek u psa doporučí zvěrolékař podávat častěji menší porce než krmit například jen dvakrát denně. Namístě je také jídlo ohřívat, neboť chuť k jídlu je pak obecně vyšší. A pokud vybíráte, co dát psovi k jídlu, je namístě, aby potom šlo o potravu lehce stravitelnou. Omezte procházky, rozhodně nebuďte se psem venku moc dlouho, snažte se, aby byl v klidu a v maximální možné míře odpočíval. Není se čeho obávat, za pár dnů bude zase v pořádku jako dřív. K nemocem zažívacího traktu jsou náchylnější mimo jiné zlatý retrívr, kolie nebo německý ovčák.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |