pes zvrací stolici

Když se psovi objeví krev u pusy, je namístě zpozornět a ptát se, co se vlastně přihodilo. Příčin může být poměrně hodně a některé z nich dokonce i velmi vážné a život psa  ohrožující. Pokud jde jen o chvilkovou záležitost, u tlamy je bílá pěna a zdá se vám, že pejskovi nesedlo nějaké jídlo, nic zásadního se neděje. Pokud však najdete stopy krve ve zvratkách psa, je namístě vyhledat veterináře. Nejtypičtěji jde o krev, která pochází ze sliznice zažívacího traktu, jenž je nějakým způsobem podrážděný. I když hematemeze, jak se odborně zvracení krve pojmenovává, možná vznikla jen z relativně banálních příčin, bez odborného vyšetření nevíme vůbec nic s jistotou…

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Připravte se na otázky u veterináře

Zvěrolékař bude chtít situaci důkladně prošetřit. Pokud pes zvrací krev, může být příčinou v krajním případě i otrava. Zvláště pokud je zvíře malátnější a působí hodně unaveně nebo častěji naříká, je pro chovatele namístě zbystřit. Může jít dokonce o přetočení žaludku nebo ucpání střev, takže je důležité jednat co nejrychleji. A na co se bude veterinář ptát? Jsou to například vakcinace, otázky na krmivo, celkové zdraví, dřívější zdravotní lapálie nebo i průjem. V každém případě se dají očekávat laboratorní testy, biochemický rozbor krve a vyšetření moči, které rozhodně může – pokud už ne přímo odhalit příčinu – pak alespoň hodně napovědět.

Když pes zvrací krev, aniž by předtím něco jedl nebo pil, může být na vině infekční onemocnění nebo nemoc související s játry či slinivkou. Pomůže ultrazvuk, ale případně i rentgen nebo endoskop. Léčba je různorodá, někdy pomůže hospitalizace spojená s infuzemi, jindy je na vině třeba „jen“ dietní chyba a s ní související zánět žaludku.

Množství krve ve zvratcích

Záleží určitě na množství krve, protože malé množství není příliš znepokojující a za lékařem míříme z preventivních důvodů. Větší dávka krve ve zvratcích už může signalizovat nemilý problém. Kromě toxické otravy mohou být na vině i žaludeční nebo i střevní vředy, které nejsou zejména u starších zvířat zase tak neobvyklé. Pozor si dávejte i na případy, kdy je ve zvratcích očividně příměs stolice. Zde je nutné jednat rychle, jde nejspíše o zánět pobřišnice nebo ucpané střevo.

 

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest