pes často utíká

Soužití s naším čtyřnohým kamarádem by mělo být o pohodě a přátelství. Jenže ne vždy je tomu tak. U psů se může projevovat celá řada nežádoucího chování, které přirozeně náš vztah komplikuje. Jedním z nich jsou neustálé útěky, kterými umí hafani své páníčky pěkně potrápit.

Když chce pes utéct, tak si cestu najde

Zahrada obehnaná vysokým plotem, přírodní překážka ve formě potoka, nebo dokonce zeď… pro chronického psího útěkáře není nic problém. Dokáže být nadmíru vynalézavý a najít kdejakou skulinu. Protáhne se, podhrabe se, nebo prostě proklouzne při prvním otevření dveří.

Na psa na útěku samozřejmě čeká celá řada nebezpečí. Může ho něco přejet, může se zranit nebo se zatoulat tak důkladně, že už nenajde cestu domů. Zoufalý majitel pak hledá úplně všude, vyvěšuje letáčky a obvolává útulky. Není to tedy nic příjemného. Dá se tomuto chování nějak zabránit? A proč k němu vlastně dochází?

Pozor na splašené hormony

Důvody, kvůli nimž pes opouští své domácí teritorium, mohou být různé. V prvé řadě se může jednat o volání hormonů. V období hárání mají psi i feny tendence vydat se na „námluvy“ a v tu chvíli jim často žádný plot není dost pevný. Pokud je toto i případ vašeho mazlíka, zvažte možnost kastrace. Po tomto zákroku se totiž většina psů zklidní, jsou přítulnější a nemají nutkání vyrážet na dlouhé toulky.

Když se pes nudí…

Další příčinou častých útěků může být prostá nuda. Pes, který je často sám jen na zahradě se zkrátka nemá jak zabavit, zatímco za plotem na něj čeká pořádné dobrodružství. Lék na tento nešvar je jednoduchý – věnujte svému chlupáčovi dostatek času a nabídněte mu spoustu rozličných aktivit.

I když s pejskem poctivě chodíte na vycházky – ruku na srdce – nestala se z toho v poslední době jen povinná rutina? Možná máte pocit, že se svému mazlíkovi věnujete dostatečně, ale stále stejné procházky po stejných místech psa zkrátka nenadchnou. Zvlášť pokud jste majiteli nějakého aktivnějšího plemene. Není divu, že potom hledá zábavu jinde.

Samota je pro psy zlá

Útěky se mohou pojit i s dalším problémovým chováním, a tím je takzvaná separační úzkost. Jedná se o chorobný strach ze samoty. Pes prostě nedokáže být bez svého páníčka ani minutu. Bytoví psi mají v době jeho nepřítomnosti tendence neustále štěkat a výt, škrábat na dveře nebo likvidovat vybavení domácnosti. Ti, kteří pobývají na zahradě, pak přirozeně hledají možnost, jak utéct a vydat se svého majitele hledat.

Separační úzkost je třeba řešit co nejdříve. Nacvičujte se psem jeho samotu postupně. Musí si zvyknout, že vaše příchody a odchody jsou docela normální a není třeba se během nich strachovat. Pokud si s výcvikem nevíte rady, obraťte se na odborníka. Psi mohou utíkat také ve specifických situacích – třeba při bouřce nebo ohňostroji. Opět je na vině strach. Snažte se proto mít v těchto případech psa u sebe. Pokud je sám, snadno zpanikaří a vyrazí na útěk.

Věnujte psovi čas i patřičnou péči

Kromě výše zmíněných návrhů, můžete útěkům psa předejít i dalšími způsoby. Tím stěžejním je samozřejmě co nejlepší zabezpečení výběhu. Skoro nic sice není stoprocentní, ale čím lepší a pevnější plot, tím menší šance, že vám chlupáč uteče. Mezi aktivity vašeho čtyřnohého miláčka nezapomeňte zařadit také interakci s dalšími psy. Hafan totiž potřebuje i kamarády mezi svými. Jinak hrozí, že se vydá na toulky a najde si nějaké sám.

Myslete také na kvalitní stravu. Pes totiž může utíkat i proto, že mu dobrosrdečná sousedka podstrkuje nějaké ty dobroty. Každopádně ji požádejte, aby to nedělala, protože tím jen podporuje vašeho pejska v útěcích. V neposlední řadě je potřeba zmínit, že po návratu nemá smysl psa trestat. V podstatě byste mu tím řekli, že udělal chybu, když přišel zpět. A on se bude příště toulat o to déle. Raději psa trpělivě učte, že v bezpečí domova se má nejlépe a toulky na vlastní pěst mu nic dobrého nepřinesou.

Jak udržet psa na u domu

K udržení psa na pozemku můžete použít tzv. elektronické ohradníky, které vysílají zvukový signál a elektronický impulz do vodítka psa, který se tak brzy naučí pomyslnou lajnu překračovat. Alternativou mohou být i GPS obojky, které vám sdělí, kde se pes útěkář nachází.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest