pes k Vánocům

Blíží se Vánoce a s nimi čas, kdy obdarováváme svoje nejbližší. Kromě hmotných dárků se pod stromečkem tu a tam objeví i ty živé v podobě nových domácích mazlíčků. V následujícím článku si řekneme, proč pes pod stromeček není zrovna dobrý nápad.

Když děti žadoní o psa

Skoro každé dítě si někdy přeje psa. A rodiče mají občas tendenci podlehnout a nějakého toho chlupáče potomkovi pořídit. Vánoce navíc vypadají jako ideální příležitost. Který z rodičů by nechtěl, aby o Štědrém dnu zářily oči jeho dítěte štěstím? Je však potřeba si uvědomit, že dětské zájmy jsou nestálé. Určitě znáte situaci, kdy si váš potomek přál nějakou hračku, a když ji dostal, za chvilku ho nezajímala. Jenže pes není hračka, je to živá bytost, kterou nelze jen tak odložit do kouta.

Pokud se chystáte pořídit jakékoli zvíře, vězte, že ho vždycky pořizujete víceméně pro sebe, nikoli pro děti. Musíte počítat s tím, že péče dost možná zbyde na vás, o finančních výdajích nemluvě. Dítko se samozřejmě může učit, jak o hafana pečovat a může s ním úměrně svému věku pomáhat, zodpovědnost je ale vždycky na dospělém. Mějte také nepaměti, že roztomilé štěňátko, které se tak pěkně vyjímá pod vánočním stromečkem, začne dělat po bytě loužičky, cupovat boty a vyžadovat váš čas, pozornost a energii.

Pejska si zkrátka pořizujte jen po velmi důkladném rozhodnutí, s vědomím, že je to závazek na dalších zhruba patnáct let.

Pes jako nevhodný dárek

Dárek, se kterým se obdarovanému netrefíte do vkusu? To se samozřejmě stává docela běžně. Většinou to není žádná velká tragédie, obchody vám danou věc bez problémů vymění za jinou nebo prostě vrátí peníze. U zvířat to tak jednoduché není. Takový pes pod stromeček může být vlastně je to docela průšvih. Z tohoto důvodu je naprosto nepřípustné věnovat psa jako dárek někomu bez předchozí domluvy. I když máte dojem, že by měl obdarovaný ze zvířete radost, nebo že by mu pomohlo zahnat samotu, nedělejte to.

Pokud by se váš dobrý úmysl nesetkal s pochopením, co se potom se psem stane? S největší pravděpodobností skončí v útulku, které jsou už tak přeplněné opuštěnými zvířaty. A období těsně po Vánocích? To je pro útulky obzvlášť náročné, protože musí přijímat obrovské množství těchto nechtěných dárků. Buďte proto zodpovědní a myslete na to, že pes není věc, kterou můžete jen tak odložit. Pod stromeček zkrátka nepatří.

Najděte lepší období

Možná jste se opravdu zodpovědně rozhodli, že psa chcete. Víte, že na něj budete mít dostatek času, hodláte se mu opravdu věnovat. Vybrali jste plemeno, které se k vám hodí povahou. Zjistili jste si všechny potřebné informace, nastudovali příručky. Tak proč si nedat pejska jako vánoční dárek? Zvlášť pokud jsou v rodině děti, vypadá to v tomto případě jako ideální nápad. Nebo ne? Popravdě řečeno, ani v této situaci není pořízení psa k Vánocům nejvhodnější. Pro malé štěně (a samozřejmě i pro dospělého psa) je přechod do nové domácnosti náročný. Musí se sžít s odlišným prostředím, se svými novými lidmi, jejich životním stylem a denním režimem.

A teď si představte, jak vaše domácnost vypadá během vánočních svátků. Obvykle má do běžné denní rutiny daleko. Stromeček, výzdoba, děti rozjívenější než obvykle, návštěvy příbuzných… V takovém často hektickém prostředí nemá štěně zrovna ideální podmínky, aby se v klidu seznámilo s novým domovem. Nemluvě o tom, že jen pár dnů po Vánocích nastává pro mnohá zvířata zatěžkávací zkouška v podobě Silvestra. Při pořizování nového člena domácnosti proto zvažte, zda by nebylo lepší vybrat jinou dobu, sice méně sváteční, ale o to klidnější. I vy sami budete mít určitě na pejska víc času, a to je to, co ocení nejvíc.

 

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest