péče o zuby u psů

Péče o psí chrup je stejně důležitá jako péče o ten lidský. Možná se to na první pohled nezdá, ale i psi mohou trpět podobnými problémy – zubním plakem nebo zubním kamenem. Neberte je na lehkou váhu, nejde zdaleka jen o estetickou záležitost. Pokud byste nechali tyto potíže zajít příliš daleko, mohou se u vašeho psa vyvinout až v paradentózu, kdy dochází k úplné ztrátě zubů.

Od zubního plaku k závažným problémům

My lidé jsme už od malička navyklí, že si máme dvakrát denně čistit zuby, a proto to považujeme za samozřejmost. Málokoho napadne, že je potřeba dbát i o zuby domácích mazlíčků – jak psů, tak i koček. I u nich totiž běžně dochází k tvorbě zubního plaku. Jedná se o tenkou vrstvu látek, která se přirozeně utváří na sklovině zubu.

Jestliže odstranění zubního plaku nijak nepodpoříte, může se snadno stát, že zmineralizuje. Promění se v tvrdou, žlutohnědou látku, kterou běžně známe jako zubní kámen. Obvykle lemuje dásně a najít ho můžeme i na zadní straně zubů. Vypadá nevzhledně, ale to není zdaleka ten hlavní problém. V prvé řadě jde totiž o záležitost ohrožující zdraví vašeho zvířete – zubní kámen totiž posléze způsobuje další onemocnění.

Zubním kamenem nejčastěji trpí starší zvířata. Některá plemena, především ta menší, k němu mají výraznější predispozice. Neznamená to ale, že by větší psi byli v bezpečí – zubní kámen najdete prakticky napříč všemi plemeny. Abyste se mu vyhnuli, je důležitá především prevence.

I pes si potřebuje čistit zuby

Zubní plak, který je stojí na počátku problémů se zuby, se dá odstraňovat několika způsoby. Jedním z nich je, podobně jako u lidí, čištění zubů. Použijte speciální zubní kartáček a hlavně zubní pastu určenou pro psy. Nikdy nepoužívejte tu lidskou. Kdyby ji pejsek spolkl, rozhodně mu neprospěje. Čištění se doporučuje každý den. Překážkou může být samozřejmě odpor zvířete. Proto je ideální zvykat jej již od štěněte. Buďte trpěliví a nezapomeňte psíka odměnit nějakou tou dobrůtkou.

Další možností, jak o chrup psů pečovat, jsou nejrůznější doplňky stravy, speciální granule nebo žvýkací pamlsky. Ty působí mechanicky – pes si díky žvýkání zuby obrušuje – a zároveň obsahují látky, které podporují rozpad zubního plaku.

Když nic z těchto preventivních opatření nepomůže a vašemu mazlíkovi se i tak vytvoří zubní kámen, přichází na řadu pomoc veterináře. Ten jej odstraní za pomoci ultrazvuku. Nutná je v tomto případě krátká anestezie.

Když se zubní kámen včas neřeší

Od zubního kamene je to bohužel jen krůček k dalším potížím. Bakterie obsažené v kameni totiž narušují dásně a mohou tak přivodit jejich zánět. Ten poznáte podle začervenání i krvácení dásní. Můžete si taky všimnout silnějšího zápachu z tlamy vašeho psa. V neposlední řadě pes přestává mít chuť k jídlu, protože mu problémy v ústní dutině způsobují bolesti. Je tedy potřeba nasadit co nejdříve léčbu antibiotiky.

V opačném případě onemocnění postupuje dál a bohužel dochází ke ztrátě zubů, čili paradentóze. Bakterie v tu chvíli začnou narušovat ukotvení zubů. Ty se viklají a začnou vypadávat. Bakterie z tlamy se navíc mohou dostávat dál do těla a způsobit tam nemalé potíže mnoha dalším orgánům.

U pokročilé paradentózy je často nutné postižené zuby pejskovi vytrhat. Pes bez zubů je naštěstí schopný fungovat po zahojení ran docela normálně. Dokonce si bez problémů pochutná na stejné stravě jako předtím – zvládne jak maso a konzervy, tak i své oblíbené granule. Pokud vám tedy veterinář doporučí nemocné zuby odstranit, nebojte se toho. Vašemu pejskovi je jedno, jak bez nich vypadá. Důležité je, že se mu uleví od bolesti a bude se po čase moci vrátit ke svému běžnému psímu životu.

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest