Ortopedické problémy psů jsou bohužel běžnou součástí psího života. Potíže s klouby a vazy se nevyhnou se zkrátka nevyhnou nikomu. S jakými neduhy pohybového aparátu se u psů setkáváme nejčastěji?
Osteoartróza u psů
Můžete ji znát také pod názvy artróza nebo osteoartritida. Jedná se o degenerativní onemocnění kloubů, při kterém dochází k trvalému opotřebování chrupavek. Trápí především starší psy. Náchylnější jsou velká plemena, u nichž vlivem vyšší hmotnosti dochází k většímu namáhání končetin. S artrózou se tak nejčastěji potýkají retrívři, dobrmani nebo rotvajleři.
Tato nemoc je pro psy bohužel velmi bolestivá. Pokud tedy máte staršího psa, měli byste zbystřit v případě, že začne kulhat nebo nějakým způsobem ulevovat během chůze některé z tlapek. Může se také vyhýbat chůzi do schodů a celkově ztrácet zájem o jindy oblíbené pohybové aktivity.
Jakmile pojmete podezření, že s pohybovým aparátem vašeho hafana není něco v pořádku, je čas navštívit veterináře. Osteoartróza je bohužel neléčitelná a cílem je tak především úleva od bolesti a zpomalení postupu nemoci. Váš pes tak nejspíš dostane k užívání kloubní výživu. Dále budete muset upravit denní režim – především ubrat na fyzických aktivitách. Možná bude potřeba aplikovat teplé obklady nebo využít služeb psího fyzioterapeuta.
Artróza ale není jen projevem stáří. Vzniknout může také sekundárně, a to následkem úrazu, ať už se jedná o zlomeniny, přetržené šlachy nebo vazy. Příčinou mohou být také dysplazie kloubů.
Dysplazie kyčelního a loketního kloubu
Obě tato onemocnění jsou vývojová. Jsou z velké části podmíněna geneticky, ale podílí se na nich i vnější podmínky – například nekvalitní strava.
A jak dysplazie vypadá? Zatímco za normálních okolností je hlavice kosti pevně fixovaná v kloubní jamce, u dysplazie tomu tak není. Kloub je volnější a hlavice kosti při pohybu částečně vyskakuje. Opět se jedná o problém, který postihuje hlavně velká plemena od bernardýnů přes labradory až po německé ovčáky.
Dysplazie se projevuje zhruba od 5. měsíce věku. Jelikož je pro zvíře bolestivá, často u něj pozorujeme kulhání a celkové vyhýbání se pohybovým aktivitám. Jak už bylo řečeno výše, může se dysplazie rozvinout i v artrózu. Z tohoto důvodu je vhodná prevence v podobě včasného vyšetření. V některých případech pak pomůže chirurgický zákrok.
Pozor na nadváhu
Jak už jsme zmiňovali, trpí na potíže s klouby především velká plemena, a to kvůli vyšší hmotnosti, která je u nich ovšem přirozená. Vinou nezodpovědných páníčků však může příliš mnoho kil nabrat kterýkoli pes. Obezita psů je přitom stejně nezdravá jako u lidí. Pohybový aparát psa dostává pořádně zabrat a riziko kloubních problémů se zvyšuje.
Proto dbejte vždy na správnou výživu vašeho psího kamaráda, ať už patří k plemeni malému, střednímu nebo velkému. Jestliže jeho váha není v normálu, začněte jednat – ideálně pod dohledem veterináře nebo jiného odborníka. Odměřujte psovi správné dávky krmiva a myslete na to, že kvalitní strava neobsahuje dochucovadla ani barviva.
Přetržení křížových vazů u psa
Dalším velmi častým ortopedickým problémem psů je přetržení křížových vazů, které jsou součástí vazů kolenního kloubu. Příčinou může být úraz, ale mnohem častěji jde o prostou degeneraci, na niž má vliv i genetická predispozice. Oslabení způsobují různé faktory. Svoji roli opět hraje vyšší věk a případně i obezita.
Hlavním symptomem je kulhání. Přesnou diagnózu pak určí veterinář na základě nejrůznějších vyšetření. Léčba je buď chirurgická, kdy dochází ke stabilizaci kolenního kloubu, případně nechirurgická – za pomoci léků a fyzioterapie. Druhý postup lze využít jen v případě malých a lehkých psů.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |