přípravky proti parazitům pro psa

Klíšťata patří k nepříjemným parazitům, s nimiž se bohužel v přírodě setkáváme poměrně často. A velmi ráda si smlsnou i na našem čtyřnohém parťákovi. Pokud často venčíte v lese nebo na jiných místech porostlých vysokou trávou, nebezpečí přisátí klíštěte je o to vyšší. Jelikož mohou klíšťata přenášet nejrůznější nemoci, je potřeba zavčasu myslet na prevenci.

Od speciálního obojku až po sprej

Jako zodpovědný majitel vašeho psího kamaráda byste na ochranu před klíšťaty měli pamatovat po většinu roku – od jara až do podzimu. Možností, jak se těmto nevítaným návštěvníkům psího kožichu bránit, je celá řada. Některé účinnější, jiné méně. Možná budete muset postupně vyzkoušet více prostředků, abyste zjistili, který vyhovuje právě vám.

A jakou formu ochrany tedy můžete zvolit?

Antiparazitní obojek

Obojky proti klíšťatům neboli antiparazitní obojky jsou v současnosti velmi oblíbené. Jsou napuštěné látkou, která se postupně uvolňuje a odpuzuje jak klíšťata, tak blechy a často i vši nebo hmyz. Většinou vydrží několik měsíců a poté se musí vyměnit. Obvykle se nesmí používat ve vodě, takže před každým koupáním v řece nebo v rybníce nezapomeňte obojek sundat.

Spot-on

Jedná se o roztok, který se pomocí pipety kape na kůži – většinou za krk, aby si jej pes nemohl olízat. Výhodou je pohodlná aplikace i snadná dostupnost –spot-on zakoupíte v lékárně, u veterináře i v běžných chovatelských potřebách. Obvykle vydrží několik měsíců, a poté je potřeba aplikovat novou dávku.

Tablety proti klíšťatům

Tablety proti klíšťatům je potřeba podávat psovi jednou za měsíc. Látky z nich se dostanou do kůže a tady následně zabíjí jak klíšťata, tak blechy. Jsou velmi spolehlivé a pes se samozřejmě může klidně i koupat, aniž by se účinnost nějak snížila. Nevýhodou je ale vyšší cena. U některých mazlíčků může být trošku boj donutit je, aby tabletku sežrali.

Antiparazitní šampony a spreje

Šampony na odpuzování klíšťat se dají běžně sehnat v chovatelských potřebách. Jsou poměrně levné, ale nemusí být tak účinné jako jiné metody. Ne každému psovi se navíc líbí, když ho koupete. Účinek těchto šamponů je bohužel kratší, takže ke koupání budete muset přistupovat častěji.

Vhodné je kombinovat šampony s antiparazitními spreji. Tím se účinnost posílí. Aplikace spreje je jednoduchá, ale musíte k ní přistoupit ideálně před každou procházkou. Sprej můžete použít i na psí boudu, pelech nebo další místa, kde váš miláček rád lehává.

Když se klíště přisaje

I když svého pejska před parazity zodpovědně chráníte, nezapomeňte pravidelně kontrolovat jeho srst, zda se tam přece jen nějaký nezvaný návštěvník neusídlil. V takovém případě je potřeba klíště co nejdříve vytáhnout.

Nejlépe klíště odstraníte pomocí speciálních kleštiček, ale postačí vám i prostá pinzeta. Určitě nepoužívejte pouze prsty – hrozí, že z klíštěte vymáčknete nežádoucí látky do těla psa. Postupujte raději pomalu a trpělivě. S klíštětem opatrně kývejte do stran, dokud se neuvolní. Kroucení ani točení je nevhodné, takže se mu určitě vyvarujte. Po odstranění klíštěte ranku ošetřete desinfekcí.

Většina kousnutí je naprosto neškodná, přesto místo kontrolujte, zda se nezanítilo. Pokud se u psa projeví jakékoli zdravotní problémy, raději hned vyrazte k veterináři a o klíštěti ho informujte. Klíšťata jsou přenašeči lymské boreliózy i dalších nemocí, které mohou být dost nebezpečné. Proto nic nezanedbejte a jednejte zavčasu.

A jak už bylo řečeno výše – hlavní je prevence. Nebojte se vyzkoušet i přírodní antiparazitika. Investice do ochranných prostředků je investicí do zdraví vašeho psího kamaráda a to je samozřejmě nejdůležitější.

 

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest