nejvhodnější plemeno psa k dětem

Je hodně málo rodin, kde se nemusí potýkat s vroucným přáním svých ratolestí, že zkrátka doma chybí pejsek. Samozřejmě nechybí ani sliby o jeho péči.

Plemeno vhodné do rodiny

Ačkoliv se říká, že pes je přítel člověka, přesto je třeba zvážit všechna pro a proti. Existují různá plemena a skutečně ne každé bude spokojené v uzavřeném prostoru s dětmi nebo zase opačně celý den na zahrádce. To samé platí i o jeho povaze. Rozhodně by se měl každý zamyslet nad tím, zdali to bude i vhodný chlupatý miláček do rodiny, kde jsou děti nebo případně kde se v brzké době plánují. A pokud začnete skutečně uvažovat o chlupatém parťákovi, poté je třeba nic neuspěchat a naopak si vše pořádně zjistit, předně jaký bude nejvhodnější pes k dětem. Pokud nejste zkušení chovatelé, tak byste mohli udělat chybu, které byste později mohli litovat.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Žádný domácí mazlíček není hračka

Děti milují zvířata a častokrát k nim přistupují zcela přirozeně jako ke své nejoblíbenější hračce, nicméně to se skutečně nemusí pejskovi vůbec líbit. To je další důvod, proč je nutné výběru věnovat velkou pozornost. Divoké povahy mohou reagovat úplně jinak, než bychom chtěli a výsledek může skončit zraněním. Na druhou stranu existují plemena, která jsou nejen doporučovaná k dětem, ale předně jsou trpělivá a pokud se jim něco nelíbí, tak sami si vyhledají skrýš a nepříjemné hrátky ukončí.

Jaký je nejlepší trpělivý společník?

Existuje více plemen, o kterých se běžně ví, že jejich povaha je mírná a mají k dětem nejen trpělivost, ale leccos i snesou, aniž by došlo k úrazu. Pojďme si některá z nich představit.

Velmi často se setkáte s názorem, že jestli pořídit nějakého rodinného psa, tak jedině retrívra. Je to ideální plemeno k dětem a předně se chová přátelsky a leccos i odpouští. Je velmi inteligentní, rychle se učí a konec konců je to skvělý parťák jak do pohody, tak nepohody. Rád se zapojí do rodinných aktivit. Problém je spíše v tom, že je to větší plemeno, které nedokáže odhadnout svoji sílu. Snadno může svojí podanou tlapkou, položenou na tělo dítěte, přivodit karambol. Není ani divu, vždyť váží několikanásobně více, než dětský drobeček.

Dalším velmi přátelským plemenem je bezpochyby labrador. Patří dokonce velmi rozšířené a milované plemeno po celém světě. Svoji rodinu miluje a v podstatě se hodně odborníků shoduje, že je to nejvhodnější pes k dětem. Je to zvláštní, ale je vždy naplněn dostatečnou energií, kterou bychom mu mohli závidět a za každých okolností je velmi přátelský. Možná i to jeden z důvodů, proč se využívá toto plemeno jako asistenční pes. Hodně rozumí lidské povaze a navíc s ním je vždy skvělá spolupráce. Na druhou stranu se opět jedná o větší plemeno, které ne každému bude vyhovovat.

Pokud nemáte dostatek prostoru a i tak byste raději zvolili menšího pejska, tak rozhodně stojí za zmínku francouzský buldoček. Tento veselý společník nikdy nezkazí žádnou srandu a předně se hodí i menšího bytu. Skoro by se dalo říct, že k dětem má velmi blízko i svojí povahou. Je milý, chytrý a přátelský, děti mu nevadí a navíc je rád, když mu věnují dostatek pozornosti, zvláště při rozmazlování. Ale na druhou stranu je pěkně tvrdohlavý, stejně jako dětičky, což pro maminky s dětmi není žádná novinka.

Vyhovovalo by vám spíše plemeno velikostně něco mezi buldočkem a labradorem? Můžete si pořídit border kolii, která skvěle vychází s dětmi. Samozřejmě jí nesmí chybět správný výcvik, jelikož se jedná o pejska, který má v genech pastevecké vlastnosti. Tudíž si dokáže ohlídat i jednoho nezbedu, který neposlouchá a trochu ho nasměrovat do míst kde má být.

Existují samozřejmě další plemena, která si můžete bez problémů pořídit ke svým dětem, ale skutečně je velmi důležité si nejdříve o nich něco zjistit. Bez jistého výcviku se to neobejdete ani v lidských řadách. Vždy je důležité vysvětlit dětem, že pes není žádná hračka, ke které si mohou dovolit prakticky cokoliv. Nesmí se tahat za ocas, uši nebo ho rušit v jeho pelíškuuž vůbec ne u misek s pokrmem, když si zrovna pochutnává na dobrotách. To se totiž nebude líbit nikomu, i když bude svoji lidskou rodinu nade vše milovat.

Autor: Michaela Balvínová  | Foto: unsplash.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest