velká psí plemena

 Pes je nejlepším přítelem člověka a doprovází náš druh notnou část historie. Vášeň, kterou mají lidé pro psy, se projevila mimo jiné i tím, že jsme vyšlechtili celou řadu psích plemen lišících se od sebe snad všemi myslitelnými parametry. Jedním z nejvýznamnějších je pochopitelně velikost. Největší pes na světě je triumf, o kterém se mnohým plemenům ani nezdá. Máme psy, kteří se vejdou do kabelky, a také psy, kteří se s námi mohou co do velikosti směle měřit. Jaká plemena jsou ale ta vůbec největší?

Psí rekordmani

Titul největší pes na světě, není lehké udělit. Je totiž třeba si nejprve určit, který parametr nám bude k tomuto účelu sloužit. Nejčastěji jsou v tomto ohledu psi porovnáváni podle své výšky. Podle tohoto parametru je v současnosti největší pes na světě šestiletá německá doga jménem Atlas žijící se svojí lidskou rodinou na Floridě. Atlas měří v kohoutku plných 104 cm.

Vůbec nejvyšším psem v historii (alespoň tím změřeným samozřejmě) byl Zeus, taktéž německá doga. Zeus měřil v kohoutku dokonce téměř 112 cm.

Za největšího psa lze ale považovat i toho nejtěžšího či nejdelšího. V obou parametrech překonával všechny ostatní psy anglický mastif Zorba, který žil v devadesátých letech ve Velké Británii. Zorba vážil neuvěřitelných 156 kg a při výšce 94 cm měřil na délku více než 2,5 metru!

Největší psí plemena

Již z výše uvedeného krátkého výčtu psích rekordmanů je patrné, která plemena lze považovat za obecně největší. Na prvním místě je to samozřejmě německá doga. V průměru dorůstá výšky něco kolem 75 cm, existují ale i výjimky jako Zeus nebo Atlas. Pomyslnou druhou příčku drží neapolský mastin s obvyklou výškou někde na úrovni 70 cm. Jako třetí je nejčastěji uváděn skotský jelení pes, jehož parametry jsou dost podobné. Nutno podotknout, že ti vůbec největší psi, byť pocházejí samozřejmě z obecně velkých plemen, trpí často nejrůznějšími zdravotními problémy a dožívají se spíše kratšího věku. Vůbec proto nevadí, že zrovna váš pes není rekordman. Hlavně, že je zdravý!

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest