Granule pro psy jsou různého složení, nejčastěji podle psích plemen a podle věkových kategorií. Jednotlivé druhy granulovaného krmiva mají svá specifika a také odlišné výživové hodnoty. Někteří chovatelé se zaměřují na nejlevnější druhy granulí a neuvědomují si, že tím svému mazlíčkovi ubližují.

Levné granule většinou neobsahují potřebné látky, které jsou pro vývin psa důležité. Naopak správným krmením lze potlačit možné zdravotní problémy a předcházet nemocem. Veterináři radí, že nekvalitní granule mohou být příčinou alergií, onemocnění zažívacího traktu, zánětů uší, onemocnění kloubů a jiných chorob.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Výběr granulí

Při výběru granulí je nutné se řídit popisem na etiketě, kde je nejdůležitějším údajem jednak plemeno a věková kategorie, a jednak složení krmiva. Výrobci jsou povinni deklarovat suroviny, které byly pro výrobu granulí použity. Suroviny nesmí být nazvány pouze obecně, ale musí být pojmenovány přesně. Nestačí pouze název obiloviny, ale musí být uvedeno například „rýže“ atd. Kvalitní granule by měly jako hlavní složku obsahovat dehydrované maso nebo masovou moučku. Množství obilovin by se mělo spíše snižovat. Rovněž je třeba vědět, že živočišné bílkoviny jsou pro psy stravitelnější, než levnější rostlinné (například obiloviny nebo soja), díky lepšímu poměru aminokyselin.

Potvrzuje se, že kvalitní granule mají vysoký obsah proteinů živočišného původu. Rostlinné bílkoviny psům nesvědčí, jelikož je těžko tráví a nestravitelné zbytky jim ve střevech hnijí. Další potřebnou složkou granulí jsou vitamíny, minerály a stopové prvky.

Nejpopulárnější krmiva

Podíváme se na výběr značek granulí, které mezi spotřebiteli patří mezi nejoblíbenější a které svými specifikacemi odpovídají vhodnému krmivu pro zdravý vývoj psa.

Brit

Jednoznačně jedno z nejpopulárnějších psích krmiv, které je přehledně rozděleno podle věku a váhy psa. Požadavky psího organismu jsou v jednotlivých fázích jeho života odlišné a podle toho se orientuje i tato strava. Bohaté složení je zárukou, že je pes zásobován celým spektrem důležitých živin.

Jako příklad lze uvést krmivo Brit Premium by Nature Junior L 15 kg Jsou to granule určené pro štěňata a mladé psy menších plemen. Obsahují 42% kuřecího masa, kukuřici, pšenici, rýži, kuřecí tuk, pivovarské kvasnice, sušená jablka, hydrolyzovaná drůbeží játra, lososový olej, bylinné a ovocné výtažky, a další analytické a nutriční složky významné pro zdárný vývin štěňat.

Purina Pro Plan

Značka, která si získala popularitu nejen u nás, ale i ve světě. Výrobce se u ní soustředí na správné fyziologické funkce psa, tedy především na trávení, které hraje u psa ještě důležitější roli, než u člověka, vzhledem k tomu, že toho psi spořádají více. Krmivo působí pozitivně na mikroflóru střev, zkracuje dobu trávení a tím se zmenšuje zátěž organismu, která vede k delšímu životu. S krmivem této značky lze psa doslova rozmazlovat, jelikož se nabízí v široké škále provedení podle věku psa, ale i podle chuťového složení.

Jako příklad si můžeme uvést krmivo PURINA PRO PLAN Dog Duo Delice Adult Beef 10 kg . Jedná se o novinku určenou malým plemenům. Hlavní složkou granulí je hovězí maso doplněné surovinami přispívajícími ke zdraví a dobré kondici psů. Krmivo je chutné, výborně stravitelné, a díky obohacení o křupavé granule podporuje u psů žvýkání. Mechanické působení těchto granulí pomáhá k omezení zubního kamene.

Royal Canin

Tato značka má tradici a u chovatelů je velmi oblíbená. Žádné krmivo této značky se nedostalo do oběhu, aniž by neprošlo pečlivým testováním. Základem těchto krmiv jsou snadno stravitelné živiny, které nepůsobí problémy při konzumaci ani při následném trávení. Cíl těchto krmiv je podobný, jako u předchozích zmíněných značek, prodloužit život psa a postarat se o zdravý růst. Specialitou těchto krmiv je fakt, že se výrobce nesoustředí jen na výrobu krmiv podle věku a váhy, ale také podle konkrétního plemene. Nejoblíbenějším produktem je Royal Canin Mini Adult 8 kg.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest