Nadměrné pití u psa

Pije, jako kdyby byl ještě před chvílí uprostřed pouště. Voda z misky zmizí velmi rychle a můžeme rovnou nalít další. Radost z příkladného dodržování pitného režimu není ale vždy namístě, zvláště pokud pes vypije najednou až příliš velké množství vody. Nejde o zdravotní problém? Polydipsie aneb nadměrné pití u psa je často známkou onemocnění, týkajícího se vnitřních orgánů. Které to jsou?

 

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Doporučená denní dávka vody pro psa

Kolik je ideální množství, které má pes vypít za den? V odborných publikacích se jako optimální uvádí třicet mililitrů vody na kilogram váhy. Nadměrné pití u psa znamená výrazné překročení této obvyklé dávky. Pokud se pes pořádně proběhl nebo snědl misku suchých granulí, napít se potřebuje. Nebojte se také toho, že se štěně napije častěji, je to u něj zcela normální. Někdy je větší žízeň u psa způsobená užíváním určitých léčiv. A co může být na vině, pokud pes pije opravdu hodně – a také často, a to aniž by se předtím nějak fyzicky unavil?

Nadměrné pití psa a nemoci

Pokud si všimnete, že váš pes hodně často močí, přijímá množství tekutin, které neodpovídá normálu. Potom bychom se měli podívat ke zvěrolékaři, jenž pomocí rozboru moči a krve přijde na to, kde by mohl být nějaký skrytý zdravotní problém. Pokud pes hodně pije, nebraňte mu v jeho počínání, ale také pozorujte, zda jde jen o jednorázovou záležitost nebo problém, který trvá několik dní nebo i delší časové období. Na vině může být „jen“ infekce, ale také vážný zdravotní problém, který je nepochybně mnohem lepší podchytit už v samotném začátku. Které nemoci jsou nejčastěji spojeny s nadměrným pitím? Jsou to : onemocnění jater nebo špatná funkce ledvin, začínající cukrovka nebo Cushingův syndrom, příliš mnoho vápníku nebo naopak málo draslíku v těle.

Ochlazování psa v létě

Pozor, vyšší příjem vody během letních veder je normální a zvláště pokud je vedro a pes se ochlazuje jen packami a čenichem, je vyšší příjem tekutin namístě. Zde je naopak vhodné psa během veder k pití pobízet, aby nedošlo k jeho dehydrataci.

 

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest