Chodí váš pes hodně často močit, zanechá zde jen několik kapek a za chvíli vyrazí zase? Možná máte pocit, že opravdu nadměrně pije, jindy zase, že je pro něj vylučování poněkud bolestivé a nemá současně ani chuť k jídlu. Může jít o problém, který souvisí nejen s močovým měchýřem, ale může být i vážnější. A kromě toho, zánět močového měchýře bychom neměli nikdy podceňovat, takže je namístě zavolat k veterináři a objednat se co nejdříve na prohlídku. Čím dříve pejskovi ulevíte, tím dříve jej pak zase uvidíte spokojeně pobíhat kolem domu.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Kolik vody vypije pes za den?

Jeden kilogram živé váhy a nejvýše 100 mililitrů vody na den. To jsou tabulková čísla, v ohledu příjmu tekutin záleží na mnoha dalších proměnných. Když bude opravdové vedro nebo pes baští spíše jen suché granule, měl by být příjem vody vyšší – naopak při pobytu v klidu a ve stínu není potřeba příjmu tekutin tak vysoká jako jindy. Pokud si ale všimnete náhlé změny, za kterou nemohou vedra nebo jiné příčiny, je třeba zbystřit.

Nadměrný příjem tekutin může být signálem cukrovky, která trápí do značné míry nejen psy, ale i kočky a nás, lidi. Větší žízeň, častější močení, to jsou základní projevy tohoto vpravdě civilizačního onemocnění. A nemocné ledviny? I tehdy má pes potřebu zvýšeného příjmu tekutin a neustále chodí na toaletu, na první pohled uvidíte problémy s ledvinami i na dásních, které jsou výrazně bledší než dříve, stejně jako na apetitu – chuť k jídlu bude podstatně nižší.

Kontrolujte misku, zajděte k veterinárnímu lékaři

Pokud máte podezření, že pes chodí příliš často na toaletu, kontrolujte, kolik toho během dne stihne vypít. Odměřujte vodu do misky, když bude prázdná, dolijte ji, a pokud nejde o záležitost jednoho nebo dvou dnů, zřejmě je ve hře vážnější problém – a bude nejvyšší čas dojít na vyšetření k veterináři.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest