Pes je náš parťák a nejlepší přítel, pro kterého bychom udělali první poslední. Přesto s ním obvykle nemůžeme trávit veškerý čas. Zvlášť pracující lidé musí nechávat svého mazlíčka samotného několik dlouhých hodin. Zvíře si na to dokáže zvyknout, musíme s ním tuto situaci ovšem natrénovat.
Nácvikem předejdete problémům
Pes je zvíře smečkové, a tudíž společenské. Nejraději tráví čas mezi svým plemenem. O samotě může trpět, což se bude projevovat nejen jeho duševní nepohodou, ale i nežádoucím chováním. Pes často škrábe na dveře a zdi, hlasitě vyje i štěká, čímž přirozeně obtěžuje sousedy. Zároveň prožívá pro nás nepřestavitelný strach a stres. Z těchto důvodů je potřeba naučit ho, aby si na určitou dobu o samotě zvyknul. Ideální je začít hned od štěněte.
Začít musíte pomalu
Když si přinesete domů malé štěňátko, máte před sebou obvykle nepopsaný list papíru a je jen na vás, co všechno jej naučíte. Některé povely jsou spíš pro radost, ale jiné představují nutnost. Patří sem třeba přivolání nebo chůze u nohy. V neposlední řadě je potřeba psa naučit, že bude určitý čas trávit bez vaší společnosti. S nácvikem začínejte po malých krůčcích. Rozhodně se nevyplácí nechat pejska zničehonic samotného celý den. V takovém případě by se u něj mohla rozvinout takzvaná separační úzkost, kdy dochází k vystupňování psího strachu a nevhodného chování daleko za únosnou míru. Kromě nepříjemného hluku může pes zanechat v bytě naprostou spoušť, včetně věcí rozkousaných a pomočených. Separační úzkost se těžce odnaučuje a proto je dobré jí předcházet trpělivým tréninkem.
Jak naučit psa být sám doma
Nácvik samoty není nic složitého. Začněte tím, že necháte pejska samotného třeba jen pár minut, nebo dokonce vteřin. Ideální je to ve chvíli, kdy je pes spokojený, nejlépe zaujatý nějakou zajímavou hračkou. Odejděte z místnosti a zavřete za sebou dveře. Po chvilce se zase vraťte. Pokud pes vaši nepřítomnost sotva zaznamenal, můžete čas postupně prodlužovat. Jestliže naopak začne vyvádět, jdete na to příliš rychle a je potřeba dobu vaše návratu trochu zkrátit. Důležité je, aby váš mazlíček pochopil, že mu o samotě nic špatného nehrozí a je v bezpečí.
Na svůj odchod ani příchod nijak neupozorňujte. Mnozí majitelé mají tendenci se s pejskem loučit a mluvit na něj přitom konejšivým, skoro až lítostivým hlasem. To je špatně! Učíte tak psa, že jde o nějakou specifickou situaci a tónem hlasu mu dáváte najevo, že se má začít strachovat nebo prožívat tíseň. Vaše odchody by měl pejsek vnímat jako samozřejmost, na níž není nic divného. Vždyť se zase vrátíte! Ani při příchodu se nijak přehnaně nevítejte. Opět je to normální situace. Váš mazlík brzy pochopí, že o nic nejde a nebude se vaší nepřítomností stresovat.
Připravte vhodnou zábavu
I když si pes na samotu zvykne, zkuste mu ji nějak zpříjemnit. Ideálně s ním před vaším odchodem absolvujte pořádnou procházku plnou aktivit. Pes se vyřádí a unaví a většinu následujícího času potom prospí. Nezapomeňte mu však nechat v bytě dostatek hraček. Vyhraďte takové, které vytáhnete právě jen, když jdete pryč. Pro pejska budou vzácnější a neokoukané. Výborné jsou různé psí hlavolamy, z nich musí váš miláček důvtipem vydolovat nějakou dobrotu. Zabaví ho totiž na delší dobu. Můžete také nechat zapnutou televizi nebo rádio. Utlumíte tak venkovní hluk, který by mohl zvíře rozrušit nebo vyděsit.
V neposlední řadě se snažte nenechávat vašeho psího parťáka samotného déle, než je nezbytně nutné. Pokud přece jen plánujete delší nepřítomnost, zkuste sehnat někoho, kdo za pejskem alespoň na chvilku zajde, pohraje si s ním a vyvenčí ho.
Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |