prochladnutí u psa

Pokašlává, necítí se dobře, jsou na něm vidět známky únavy. Nachlazení u psa je stejně běžné jako u jeho lidských majitelů a někdy se nevyhne ani těm zvířatům, která nosí zateplený obleček. Za jak dlouho se uzdraví? Počítejte zhruba s týdnem, během nějž mu můžete dopřát i trochu vitamínů, čímž se povzbudí jeho imunitní systém. Důležité také je, aby byl pes v klidu a nechodil také zbytečně ven, zvláště pokud tam prakticky neustále fouká a mrzne. Takovéto běžné nachlazení se ve většině případů obejde bez návštěvy veterináře.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Jak vypadá nachlazení u psa

Na první pohled působí bez energie, nemá zrovna chuť k jídlu, kašle a kýchá. Přesně tak obvykle (a samozřejmě nejen v zimních měsících) probíhá nachlazení u psa, které může někdy doprovázet i výtok z nosu nebo z očí, nad kterým bychom rozhodně neměli mávnout rukou. Dlouhé záchvaty spojené s kašlem a k tomu také horečka? Potom je namístě návštěva veterinární ordinace, kde dostane pejsek pravděpodobně antibiotika a je mu doporučen klidový režim. Pokud bychom nachlazení ignorovali, zápal plic na sebe nemusí nechat dlouho čekat.

Pokud ale jde jen o krátkodobé nachlazení u psa, není pak rozhodně třeba panikařit z jednoho zakašlání. Dostatek vody, která v misce nebude ledová, zateplený pelíšek a pobyt v teple domova bez dlouhých procházek. Počkejte pár dní a situace se určitě zlepší, i když zrovna teď vašemu psímu kamarádovi není právě do zpěvu.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248450" width="480" height="480" mobile="yes"]

Psincový kašel

Co je psincový kašel? Je to nejčastější typ psího nachlazení. Projevuje se typicky ostrým kašlem, který zní, jakoby měl pejsek v krku něco dráždivého. Pokud tento druh kašle podchytíte v začátcích, vystačíte si k léčbě s trochou jitrocelového sirupu. Psincový kašel se často vyskytuje tam, kde je více psů pohromadě. Příkladem jsou útulky pro psy, cvičáky, výstavy psů, nebo závody. Jelikož se jedná o silně nakažlivé infekční onemocnění, nelze psa účinně chránit.

Prevence je velmi důležitá

Kromě oblečků v podobě svetru, bundy nebo také kombinézy, je třeba i jiná prevence. Pokud je pes v kondici a nemá nadváhu, je dobře krmen a dopřáváme-li mu dostatek pohybu, může se nachlazení úspěšně vyhýbat, respektive bude k němu mít menší předpoklady než pes, jehož majitel tak trochu zanedbává. Dlouhodobý kašel pak není radno podcenit už jen z toho důvodu, že vůbec nemusí jít jen o nějaké fádní nachlazení. Co když jde o signalizaci nějaké alergie nebo astmatu, případně je na vině srdeční slabost? Zajděte k veterináři, který si už bude vědět rady…

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248441" width="480" height="300"]
[dogslife_add_seznam_add zoneid="248453" width="480" height="480" mobile="yes"]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest