prochladnutí u psa

Pokašlává, necítí se dobře, jsou na něm vidět známky únavy. Nachlazení u psa je stejně běžné jako u jeho lidských majitelů a někdy se nevyhne ani těm zvířatům, která nosí zateplený obleček. Za jak dlouho se uzdraví? Počítejte zhruba s týdnem, během nějž mu můžete dopřát i trochu vitamínů, čímž se povzbudí jeho imunitní systém. Důležité také je, aby byl pes v klidu a nechodil také zbytečně ven, zvláště pokud tam prakticky neustále fouká a mrzne. Takovéto běžné nachlazení se ve většině případů obejde bez návštěvy veterináře.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Jak vypadá nachlazení u psa

Na první pohled působí bez energie, nemá zrovna chuť k jídlu, kašle a kýchá. Přesně tak obvykle (a samozřejmě nejen v zimních měsících) probíhá nachlazení u psa, které může někdy doprovázet i výtok z nosu nebo z očí, nad kterým bychom rozhodně neměli mávnout rukou. Dlouhé záchvaty spojené s kašlem a k tomu také horečka? Potom je namístě návštěva veterinární ordinace, kde dostane pejsek pravděpodobně antibiotika a je mu doporučen klidový režim. Pokud bychom nachlazení ignorovali, zápal plic na sebe nemusí nechat dlouho čekat.

Pokud ale jde jen o krátkodobé nachlazení u psa, není pak rozhodně třeba panikařit z jednoho zakašlání. Dostatek vody, která v misce nebude ledová, zateplený pelíšek a pobyt v teple domova bez dlouhých procházek. Počkejte pár dní a situace se určitě zlepší, i když zrovna teď vašemu psímu kamarádovi není právě do zpěvu.

Psincový kašel

Co je psincový kašel? Je to nejčastější typ psího nachlazení. Projevuje se typicky ostrým kašlem, který zní, jakoby měl pejsek v krku něco dráždivého. Pokud tento druh kašle podchytíte v začátcích, vystačíte si k léčbě s trochou jitrocelového sirupu. Psincový kašel se často vyskytuje tam, kde je více psů pohromadě. Příkladem jsou útulky pro psy, cvičáky, výstavy psů, nebo závody. Jelikož se jedná o silně nakažlivé infekční onemocnění, nelze psa účinně chránit.

Prevence je velmi důležitá

Kromě oblečků v podobě svetru, bundy nebo také kombinézy, je třeba i jiná prevence. Pokud je pes v kondici a nemá nadváhu, je dobře krmen a dopřáváme-li mu dostatek pohybu, může se nachlazení úspěšně vyhýbat, respektive bude k němu mít menší předpoklady než pes, jehož majitel tak trochu zanedbává. Dlouhodobý kašel pak není radno podcenit už jen z toho důvodu, že vůbec nemusí jít jen o nějaké fádní nachlazení. Co když jde o signalizaci nějaké alergie nebo astmatu, případně je na vině srdeční slabost? Zajděte k veterináři, který si už bude vědět rady…

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest