může jíst pes brambory

V dnešním článku se zaměříme na psí jídelníček. V diskuzních fórech chovatelů psů se často objevuje jedna stejná otázka. Může pes brambory? Psí stravování je předmětem bouřlivých debat a dohadů mnoha chovatelů, do problematiky pak často promlouvají i odborníci, veterinární lékaři a další. Všichni se jistě shodnou, že v jídelníčku nesmí chybět velká porce kvalitních bílkovin, které lze získat například z hovězího masa. O tom, co v něm má být zastoupeno dál, ale nemají někteří začátečníci z řad chovatelů zcela jasno. Psí miska přitom snese poměrně dost různých druhů jídla, pojďme se proto podívat, jak jsou na tom například brambory…

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Syrové brambory jsou škodlivé

Když bude diskuze na téma, jestli může pes brambory, jedna odpověď je naprosto jednoznačná. V syrovém stavu do jeho misky nikdy nepatří, mají v sobě totiž solanin, který je pro psa jedovatý. Dobrou zprávou pak je, že po pečlivé úpravě solanin zmizí. Ne vždy se ale doporučuje podávat brambory ve vařeném stavu, neboť tato úprava nebývá označována za dostatečnou. Extruze brambor znamená, že se může tato přísada objevit v kvalitních granulích s vyšší cenovkou. Poté, co je bramborový škrob extrudován, je stravitelný pro psa podobně, jako například vysoce jakostní živočišná bílkovina. A právě proto je zastoupený v řadě krmiv, které prodávají renomované značky.

Patří brambory do psího jídelníčku?

Může pes brambory? Obecně se doporučují spíše batáty (někdy také uváděné jednoduše jako „sladké brambory“) než klasika. Nabídnou totiž nižší glykemický index a velkou porci vitamínu A. Zvířata někdy brambory špatně tráví, a pokud si povšimneme střevních obtíží, je namístě je do jídelníčku už nepřidávat. Je jistě mnoho jiných potravin, které brambory zastoupí. Nezpůsobí sice takové komplikace jako rozinky nebo česnek a káva, ale protože je jejich využití ve vařeném stavu pro psí organismus spíše horší, nemá určitě cenu je dlouhodobě krmit.

Hlavní potravinou je vždy maso

V granulích nebo konzervách se počítá hlavně a jedině obsah masa, to je alfou a omegou každého psího stravování. Pokud kupujete levné granule a konzervy ze supermarketů, ve kterých je přemíra pšenice, nemůžete se potom divit pozdějším zdravotním komplikacím. Určitě má smysl investovat do kvalitních krmiv, uděláte radost pejskovi, bude tu s vámi déle a jen tak mimochodem, ušetříte velké peníze i do budoucna za veterinární péči.

 

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest