Malí pejsci vnímají velký svět okolo podle jejich možností pohybu

Jak vůbec pes vnímá svět okolo? Jak jej chápe? Je rozdíl mezi malým plemenem psa, jako je čivava, a velkým loveckým psem? Vnímají všichni psi okolí stejně? Zkusme na tyto otázky aspoň trochu odpovědět a nahlédnout na svět psíma očima.

Čich je pro malého i velkého psa základem pro objevování světa

Nevíme sice přesně, jak pes vnímá svět a jak vlastně vidí, známe však jeho smysly a víme, že jeho čich několikanásobně lepší než náš. Svět psa je vnímán čichem hodně, je to jeho nejdůležitější smysl. Podívejme se však na to, jak svět vizuálně. Je určitě rozdíl mezi psem, který prakticky celý život prožije doma v pokoji a mezi psem například loveckým nebo tažným. Jak malí psi vnímají ten velký okolní svět, který je obklopuje?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pro malého psa je světem i malá zahrádka, louka je pro něj nekonečným prostorem

Pro malé pejsky je už velkým okolím například procházka okolo domu při venčení. Záleží na tom, zda je skutečně zvyklý žít jen doma a pouze ho venčíme nebo s pejskem chodíme na procházky. Je pravdou, že u těchto malých pokojových psíků si moc procházek neužijeme a často tak psík nepozná více než nejbližší okolí domu. Naopak s velkým psem můžeme chodit po velkých túrách a jeho svět se zdá rozmanitější. Je tomu opravdu tak? Nemusí. Právě díky tomu, co pes pozná, je jeho okolní svět vnímán odlišně. Pro velkého loveckého psa představuje louka či kopec poměrně malý prostor, zatímco pro pokojového psa to je nedozírný prostor, který snad nikdy nekončí a nikdy jej nemůže přejít. Pohled je tedy relativní v závislosti na podmínkách, kde pes žije. Pro malého psa tak může být okolní svět nekonečný, neumí si představit procházku 10 kilometrů a nezná ani tolik pachů.

Pohled malého psa na svět je vymezen okolím i jeho rozměry

A opět pachy. Rozmanitost světa s nimi souvisí. Malý pes nemusí poznat tolik různých pachů jako velký pes, který se dostane do širšího okolí. Také pokud například se psem někam pojedeme, pro velkého i malého to bude jednoznačně změna a nové pachy. Malý psík však může být z neznámého prostoru více vystrašený, protože nikde neuvidí nic známého a neucítí. Pohled malého psíka na svět je tak často vymezen prostředím, kde žije a často nepozná jiné prostředí než okolí domu či krátkou procházku. Pro malého psíka je i pokoj rozmanitým světem, pro velkého to může být nuda, protože se chce dále. Malý psík bude také pohodlnější a to co pozná, bere jako existující okolí a stále je nablízku majiteli.

I v malém svět blízkého okolí může pes pořád něco objevovat a poznávat a vidí stále známé okolí

Malý pes vnímá tedy určitě rozměry a okolí jinak, pro něho je světem i ten pokoj a krátká procházka je pro něj velkou změnou okolí. Však i malý pes může mít rozmanitý život, byť bude omezen například zahrádkou, ale i v té se stále něco mění a pes tak nepotřebuje ani nepociťuje nutnost vzdálenějšího okolí. K jeho rozměrům a možnostem si s takovým světem vystačí a je spokojený. I na zahradě či u cesty může objevovat nové pachy a stále vidí známé okolí, což je pro něj důležité.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest