borelióza u psů

Lymská borelióza, nemoc, která je známá od poloviny sedmdesátých let. Infikované klíště přitom může být v městském parku, ale také číhat na lesní cestě. Nikdy nevíme, kdy se s ním setkáme a totéž bohužel platí i pro naše čtyřnohé přátele. Lymskou boreliózu může dostat i toulavé nebo divoce žijící zvíře. Jak se vlastně projevuje u psů? A jakou dobu musí být klíště přisáté, aby došlo k přenosu infekce? Samotné onemocnění se ze začátku příliš neprojevuje, první příznaky můžeme pozorovat až po několika týdnech. A vypadá na první pohled jako chřipka.

Jak se projevuje borelióza u psů

Mírně zvýšená teplota, navenek únava. Vlastně nic, co by jinak majitele psa znepokojovalo. I tak mohou vypadat příznaky lymské boreliózy, které mohou přijít i po několika týdnech nebo dokonce měsících. Výjimkou nejsou ani případy, kdy došlo k prvním projevům až téměř po půl roce. Slabost, kulhání, které je způsobeno zánětlivými procesy v kloubech anebo nechutenství. Namístě je včasná veterinární kontrola, díky níž se dozvíte krutou pravdu – nebo alespoň bude možné vyloučit, že proběhla infekce.

Jinak řečeno, jsou v krvi protilátky nebo nejsou? Pokud je vyšetření neodhalí, boreliózu je možné vyloučit. Pokud však měl pes klíště, má vnější příznaky a testy odhalí protilátky, pak je namístě léčba. Nebojte se, ke zlepšení stavu dojde pravděpodobně záhy po nasazení antibiotik, ale vyšetření musí proběhnout včas. Pokud se však lymská borelióza dostane do chronického stadia, půjde o běh na delší trať. Zatímco v počáteční fázi jde o mírné kulhání nebo příznaky, které se dají zaměnit s chřipkou, další průběh je už hodně bolestivý.

  • Druhá fáze s sebou přináší záněty kloubů, silnější kulhání. Oteklé klouby, bolestivé na dotek.
  • Třetí fáze znamená už napadení nervů a vnitřních orgánů – srdce nebo ledvin, silné křeče.
  • Pokud dojde lymská borelióza u psa do třetí fáze, bohužel je naděje na léčbu takřka mizivá.

Ledvinové selhání, nepravidelný srdeční tep, náhlá agresivita. I to jsou příznaky lymské boreliózy u psů. Zákeřné bakterie není možné z těla odstranit stoprocentně, alespoň to tedy zatím neumí dnešní medicína. Léčba trvá několik týdnů (v průměru pak cca měsíc) a předepisují se k ní silnější antibiotika, v rané fázi onemocnění bývá obvykle úspěšná. I když proběhne vše dobře, nedá se bohužel s jistotou vyloučit, že se problémy neobjeví v budoucnu. Třeba i za několik let.

Nákaza lymskou boreliózou

Klíště saje krev, borelie se vmísí do slinných žláz a pak putují psím tělem. Někdy zůstanou v kůži (kde mohou být teoreticky i po celý zbytek života), pokud dojde z nějakého důvodu k oslabení imunity, začnou se šířit např. do kloubů. Borelie se šíří krví jen v minimu případů, obvykle napadnou kloub v místě, které je nejblíže místě přisátí klíštěte. Zrudnutí místa, v němž klíště bylo, není ničím průkazným – pomůže až důkladné vyšetření na protilátky. Po přisátí trvá asi jeden až dva dny, než se borelie dostanou do kůže. A aby toho nebylo málo, boreliózu nepřenášejí jen klíšťata, někdy jsou na vině i komáři.

Prevencí je očkování, které se může provádět už u čtvrt roku starých štěňat, nutné je také každoroční přeočkování, ideálně během zimních měsíců (cena je v řádu stokorun). Včasné odstranění klíštěte, ale také antiparazitika – obojek nebo pipety – jsou také důležité téma. Očkování totiž samo o sobě parazity neodežene, klíště se může přisát stejně. Pak je možné poslat je na laboratorní vyšetření, abychom měli jistotu, zda bylo nakažené nebo ne, výsledky budou dostupné do několika málo dní. Po procházce proto psa pečlivě prohlédněte, pokud se klíště zapilo hned, odstraňte jej v souladu se všemi bezpečnostními pravidly. Riziko nákazy roste s každou hodinou, kdy je parazit přisátý.

 

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest