letní nástrahy pro psa

Léto je časem radovánek, které si užíváme nejen my lidé, ale i naši čtyřnozí přátelé. Nesmíme ovšem zapomenout, že je to také doba, kdy na psa čeká celá řada nástrah. Buďte proto obezřetní a dávejte na svého hafana pozor.

Opatrnost především

Letní měsíce lákají k nejrůznějším dobrodružstvím, zároveň s sebou přinášejí celou řadu rizik. Od horkého počasí přes zvýšený výskyt parazitů až po nebezpečí při koupání ve volné přírodě. Podívejme se nyní na to, jak nečastějším nástrahám nejlépe předcházet.

Pozor na přehřátí

Vedra nesvědčí ani nám, ani našim psím kamarádům. Proto bychom v tomto období měli přehodnotit náš denní režim. Pokud zavládnou opravdu extrémní teploty, omezte fyzické aktivity vašeho mazlíka. Ani vám se přece nechce v takovém počasí běhat nebo sportovat. Najeďte proto na klidnější činnosti a na dovádění si vyberte třeba brzké ráno nebo podvečer, kdy jsou teploty příznivější.

Vždy zajistěte, aby měl váš pejsek k dispozici úkryt ve stínu. Hodí se také chladicí podložka pro psy, kterou zakoupíte v chovatelských potřebách. Dlouhosrsté psy v létě pokud možno příliš nestříhejte – srst totiž dobře izoluje jejich tělo proti horku.

Naprostou samozřejmostí musí být dostatek čerstvé vody. Tu s sebou berte i na procházky. Rozhodně nespoléhejte na to, že se pes občerství z potoka nebo z rybníka – tato voda by mohla být závadná a způsobit mu zdravotní potíže.

Paraziti mají hody

Teplé počasí bohužel svědčí parazitům, hlavně klíšťatům. Ty na vašeho miláčka čekají nejčastěji ve vysoké trávě, v křovinatých porostech nebo v lesích. Klíšťata přenášejí celou řadu nebezpečných nemocí, takže určitě dbejte na prevenci. Vhodný je antiparazitní obojek, sprej, tablety, nebo takzvaný spot-on – pipeta s látkou, kterou psovi kápnete mezi lopatky, a on díky ní bude před nežádoucími parazity chráněný.

Nezapomeňte srst vašeho chlupáče pravidelně kontrolovat a případné klíště ihned vytáhnout.

Nebezpečí číhá i u vody

Vodní radovánky k létu neodmyslitelně patří. Zároveň však přináší poměrně dost nebezpečí. Plavání je vyčerpávající a psi mohou snadno přecenit své síly. Mějte je tedy vždy pod dohledem a zajistěte, aby se zavčasu dostali z vody a odpočinuli si. S tím souvisí i volba místa ke koupání – důležitý je pozvolný břeh a čisté dno, kde nehrozí, že se pes zaklíní třeba mezi kameny. Větší pozor si dávejte u řeky – tekoucí voda je rozhodně zrádnější než ta stojatá.

Zajímejte se také o kvalitu vody, v níž se pes koupe – sinice a jiné znečištění mu totiž svědčit nebudou. Pro jistotu psa doma osprchujte. To platí i při koupání v moři – sůl pokožce neprospívá a musí dolů.

Strašák jménem letní bouřka

Horké počasí s sebou nevyhnutelně přináší také bouřky. A někteří psi se jich panicky bojí. Nabídněte jim proto ideálně možnost bezpečného úkrytu a dělejte jim společnost. Zkuste je rozptýlit hrou nebo nějakou jinou aktivitou.

Domů vezměte i psy, kteří normálně pobývají venku, jestliže víte, že se bouřky bojí. V opačném případě hrozí, že se pokusí v panice utéct a dost možná se jim to i povede. Za ty starosti to rozhodně nestojí.

Pokud váš pes projevuje extrémní strach, zkuste se poradit s veterinářem jak na to.

Jak na cestování

Pokud s vaším čtyřnohým mazlíkem vyrážíte na výlet nebo dovolenou, nezapomínejte na základní pravidla bezpečnosti. Pes nesmí v žádném případě omezovat řidiče. Pořiďte proto speciální bezpečnostní pásy nebo sedačku pro psa. Větší plemena můžete převážet také v kufru, který ale musí být oddělený mříží nebo sítí od zbytku auta.

Jestliže cestujete na delší vzdálenost, nezapomeňte dělat pravidelné přestávky, aby se pes mohl vyvenčit a trochu protáhnout. Jak už bylo řečeno výše, miska s vodou je nezbytná za všech okolností. Při převážení psího krmiva, myslete na to, že se bude v horkém počasí rychleji kazit.

 

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest