Jak myslivost, tak i kynologie patří v dnešní době k oblíbeným zájmům a zálibám lidí, protože se týká přírody, zvířat, trochu i ekologie a dá se provozovat venku, což může být atraktivní z jednoho prostého důvodu. Spousta lidí pracuje u počítače, přičemž musí třeba osm hodin sedět na židli v kanceláři. Není se čemu divit, že ve volném čase se chceme věnovat aktivitám v přírodě, při kterých naplníme i potřebu pohybu. Pokud se kynologii nebo myslivosti opravdu věnujeme, stane se součástí našeho života, ne-li životním stylem, a co víc, kynologii s myslivostí lze velmi dobře spojit.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Co je kynologie

Kynologie jako taková se zabývá studiem psů, většinou ji však známe díky praktickým aktivitám, jako je výcvik psů, jejich sportovní a pracovní využití, chovatelství psů a další. Existuje spousta kynologických odvětví či disciplín. Jedním z nich je právě myslivost.

Kynologie v myslivosti je rozhodně potřeba a bez ní by se myslivost jako taková neobešla, neboť psi jsou pro myslivce v lese naprosto nepostradatelní pomocníci. Nesmíme zapomenout na velkou skupinu loveckých psů, což pro nikoho z vás jistě nebude neznámý pojem.

Lovecká a domácí plemena

Dnes si tato plemena psů pořizujeme jako rodinné domácí mazlíčky, jejich dřívější využití bylo však poněkud odlišné a tohoto faktu také kynologové využívají. Mezi nejznámější lovecká plemena psů patří jezevčík, afghánský chrt, kokršpaněl, dalmatin, irský setr, německý ohař, ale také i zlatý retrívr, český teriér, knírač nebo maďarský ohař. Tito psi jsou skvělými lovci díky vynikajícímu čichu. To, že je kynologie v myslivosti ohromně důležitá, dokazuje také existence nejstarší kynologická organizace v Čechách nazvaná Spolek myslivců. Různých mysliveckých a loveckých spolků můžeme však samozřejmě najít celou řadu.

Jedním z účelů myslivců může být také chov těchto loveckých plemen psů dopracovat se s těmito psy až ke zkouškám a výstavám. Dále jim pomáhají při různých pracích v lese, a také tito psi mohou lovit menší zvěř žijící v lese. Dříve to byla jedna z nejdůležitějších tradic, která byla obecně uznávána ve vyšších společenských vrstvách. Každopádně není pochyb o tom, že tyto dvě odvětví, kynologie a myslivost jsou pevně spjaty a prolínají se a jedna bez druhé by nemohla existovat v takové formě, v jaké je známe.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest